Promowanie różnorodności i równych szans. Inspirujące inicjatywy "Banku zmieniającego się świata"

Karolina Kałędkowska
Dla Organizacji Narodów Zjednoczonych najbliższa dekada to kluczowy czas. Chodzi bowiem o to, by wartości zawarte w "Agendzie 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju" były rzeczywiście realizowane. Plan przewiduje wspieranie równości, sprawiedliwości, ekologii i racjonalnej gospodarki. Zaangażowane są w jego realizację także instytucje finansowe o globalnym zasięgu. Należy do nich przykładowo Bank BNP Paribas, będący częścią grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 68 krajach.
Bank BNP Paribas prowadzi bardzo rozbudowane działania na rzecz wspierania różnorodności i równych szans w Polsce jako strategiczny partner "Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju" ONZ. Oto przegląd inicjatyw i projektów banku w tym obszarze Bank BNP Paribas
"Agenda 2030" wskazuje 17 celów, które powinno się równocześnie realizować, aby budować lepszą przyszłość dla wszystkich. Bank BNP Paribas podzielił je na pięć obszarów tematycznych. Jednym z nich jest "promowanie różnorodności i równych szans". Obejmuje cztery cele Agendy 2030: 4. Dobra jakość edukacji, 5. Równość płci, 10. Mniej nierówności oraz 17. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje. Oto przykłady:

Misja Edukacja

Celem projektu jest edukacja finansowa społeczeństwa, a przede wszystkim dzieci, młodzieży i seniorów. Pracownicy Banku BNP Paribas prowadzą lekcje edukacji finansowej dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz organizują warsztaty dla seniorów. W ramach "Misji Edukacja" prowadzone są także działania edukacyjne z zakresu ekologii, bezpieczeństwa w sieci czy przedsiębiorczości. We współpracy z Fundacją KOSMOS dla Dziewczynek bank proponuje bezpłatne warsztaty z diagnozy talentów i mocnych stron.


Program "Bakcyl"

W koordynowanym przez Warszawski Instytut Bankowości projekcie z obszaru edukacji finansowej uczestniczą pracownicy sektora bankowego. Wśród nich są specjaliści z Banku BNP Paribas, którzy jako wolontariusze przekazują młodzieży szkolnej praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie usług finansowych. Takie lekcje z ekspertami banku odbywają się regularnie od lat w szkołach w Polsce.

Program "Agrotalenty"

Młodzi ludzie zainteresowani edukacją i karierą w obszarze rolnictwa mogą skorzystać z kompleksowego systemu programów stypendialnych Banku BNP Paribas. Program Agrotalenty obejmuje stypendia dla laureatów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, stypendia pomostowe dla najzdolniejszych studentów studiów rolniczych po trzecim i czwartym roku, a także szereg inicjatyw we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Program "Women UP"

W 2020 roku blisko 70 proc. pracowników Banku BNP Paribas stanowiły kobiety! W ramach inicjatywy "Kobiety zmieniające BNP Paribas" powstał roczny program Women UP. Ten autorski program rozwojowy zachęca pracujące w banku kobiety do zgłaszania pomysłów i wdrażania ich w życie. Wszystko z myślą nie tylko o rozwoju osobistym, ale także tworzeniu społeczności zmotywowanych i zaangażowanych kobiet.

Champions of Change

Przemek Gdański, Prezes Banku BNP Paribas, należy do klubu Champions of Change działającego na rzecz wspierania kobiet i różnorodności w biznesie. To pierwsza w Polsce inicjatywa zrzeszająca prezesów dużych firm, którzy stawiają sobie takie cele jak zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach, likwidacja luki płacowej oraz skuteczniejsze wprowadzanie narzędzi sprzyjających lepszemu wykorzystaniu talentów kobiet w firmach.

#JamaisSansElles

W przełożeniu z języka francuskiego na polski zwrot oznacza: "Nigdy bez niej". Taką nazwę nosi karta, której sygnatariuszami zostało ponad 100 liderów kadry kierowniczej Grupy BNP Paribas. Jest ona inicjatywą francuskiego stowarzyszenia dążącego do zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym. Zgodne z inicjatywą, eksperci BNP Paribas, nie biorą udziału w wydarzeniach powyżej trzech osób, jeśli nie ma w nich kobiet.

Inicjatywa "Gdzie są nasze patronki?"

Młodzieży w Polsce brakuje inspirujących kobiecych autorytetów. A przecież kobiet, które mogłyby być wzorem do naśladowania, jest wiele w historii Polski. Inicjatywa "Gdzie są nasze patronki?" ma zachęcać szkoły, które nie mają jeszcze wybranego patrona, do obsadzenia w tej roli jednej z wyjątkowych kobiet. Placówkom Bank BNP Paribas oferuje finansowe wsparcie na promocję nowych patronek.

Program Grantów Lokalnych

Program, która umożliwia pracownikom Banku BNP Paribas wybieranie i finansowe wspieranie organizacji pozarządowych działających na rzecz swojego otoczenia. Przyznane granty pomagają podnosić jakość życia miejscowych społeczności. Wśród beneficjentów programu można znaleźć m.in.: fundacje przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu czy organizacje wzmacniające role kobiet na rynku pracy.

Program stypendialny "Klasa"

Program dla zdolnych absolwentów szkół podstawowych z mniejszych miejscowości. Już od 19 lat Fundacja BNP Paribas wspiera finansowo zdolnych absolwentów szkół podstawowych z mniejszych miejscowości w ich rozwoju edukacyjnym i społecznym. Oferowane stypendia umożliwiają dzieciom i młodzieży naukę w renomowanych liceach ogólnokształcących w pięciu miastach w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdynia, Szczecin). Wsparcie finansowe obejmuje internat, wyżywienie, kieszonkowe, podręczniki, wycieczki szkolne, wyjścia kulturalne oraz stałą opiekę wychowawcy i pedagogów. Od początku istnienia programu Fundacja BNP Paribas przeznaczyła na ten cel blisko 24 mln zł.

Program "Wiedza do potęgi"

Projekt Bank BNP Paribas realizuje we współpracy z Fundacją Ocalenie. Jako strategiczny partner organizacji pomagającej uchodźcom wspiera skierowany do młodzieży uchodźczej program stypendialno-tutorsko-mentoringowy. Dzięki niemu młodzi uchodźcy z m.in. Ukrainy czy Czeczenii wdrażają się w polski system edukacji poprzez udział w warsztatach, wyjściach edukacyjnych, kulturalnych i półkoloniach.

Program "Moja Przyszłość"

Bank BNP Paribas wspiera Towarzystwo Nasz Dom, które pomaga dzieciom i młodzieży w wieku 10-24 lat, wychowującym się w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka lub rodzinach zastępczych. W ramach projektu "Moja Przyszłość" przekazuje wsparcie finansowe na rzecz funduszu stypendialnego prowadzonego przez stowarzyszenie. Pracownicy banku zasiadają również w komisji stypendialnej tego programu.

Program "Dream Up"

Edukacja przez aktywność artystyczną. Ta właśnie myśl przyświeca programowi, który realizowany jest obecnie w blisko 30 krajach. W Polsce program edukacji muzycznej "Dream Up" wspiera rozwój dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat na warszawskiej Pradze. Beneficjenci programu uczestniczą w regularnych bezpłatnych zajęciach muzycznych z profesjonalistami oraz uczą się gry na instrumentach.

Bez barier

Bank BNP Paribas aktywnie działa na rzecz zwiększania dostępności, m.in. likwiduje bariery architektoniczne w placówkach banku (56 oddziałów z certyfikatem „Obiekt bez barier”). W oddziałach i na infolinii bank oferuje bezpłatnie pomoc tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM). Klienci mogą również zamówić nagrania wizualne treści dokumentów w PJM. Do potrzeb osób niedowidzących dostosowane są bankomaty.

Bank zapewnia także wzory podstawowych dokumentów w formie nagrania audio, wydruku powiększonego oraz wydruku w alfabecie Braille’a. Bank BNP Paribas wspiera również pracowników z niepełnosprawnościami, a jego ambicją jako pracodawcy jest przyciągać najlepszych kandydatów, niezależnie od orzeczonej niepełnosprawności.

Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży

Zainicjowany przez instytucje finansowe projekt ma na celu podnoszenie standardów etycznych w relacji z klientem. Ta samoregulacja branży finansowej prowadzona jest pod auspicjami Federacji Konsumentów. Jednym z pomysłodawców Deklaracji był Bank BNP Paribas. Instytucje, które chcą zyskać prawo do korzystania z tytułu jej Sygnatariusza, muszą przejść audyt dotyczący przejrzystości komunikacji z klientami.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem BNP Paribas