Widzisz tablicę z zakazem wprowadzania psa? Nie musisz się do niej stosować

Diana Wawrzusiszyn
W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele miejsc, gdzie właściciele psów zgodnie z oznakowaniem, nie mogą wprowadzić swoich pupili. Jak się okazuje, zakaz wprowadzania psów jest nielegalny.
Zakaz wprowadzania psów jest nielegalny. Z psami można dowolnie korzystać z przestrzeni publicznej Fot. David Tran /123rf.com
Wyrok sądu potwierdził, że miasto nie ma prawa zabraniać nikomu spacerowania z psem.

Czy zakaz wprowadzania psów jest legalny?

W przestrzeni publicznej znajduje się wiele znaków zakazu wprowadzania psa np. przed placami zabaw czy na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Okazuje się, że zakaz wprowadzania psów jest nielegalny i należy go traktować wyłącznie w kategoriach prośby.

Zakaz wprowadzania psów podstawa prawna

Z prawnego punktu widzenia z psami możemy chodzić gdzie chcemy. Sądy wielokrotnie zajmowały stanowisko w tej sprawie. Potwierdzenie, że zakaz wprowadzania psów jest nielegalny możemy znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (2013 r.) i we Wrocławiu (2014 r.). Podobne stanowisko zajął Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku 26 lutego 2015 r. (II OSK 2439/14).


Jednak ciągle zdarza się, że właściciele psów otrzymują mandaty za wprowadzanie zwierząt w niedozwolone miejsca.
Czytaj także: Zawód: Dog-walker. Jak żyć ze spacerów z cudzym psem?

Co zrobić, gdy otrzymamy mandat?

Mieszkaniec Częstochowy otrzymał od straży miejskiej mandat za spacer z psem w niedozwolonym miejscu. Funkcjonariusze powołali się na przepis ustanowiony przez miasto. Właściciel psa nie przyjął mandatu i zgłosił sprawę do sądu, gdzie przegrał sprawę. Nie zniechęciło to go do dalszej walki. W kolejnym kroku zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Ratusza oraz sądu administracyjnego, gdzie w końcu wygrał sprawę. Z orzeczenia sądu wynikało, że miasto nie ma prawa zabraniać nikomu spacerowania z psem.
Piotr Mierzejewski
biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Osoba, która jest właścicielem tego psa, ma prawo się z tym psem się poruszać, po terenach generalnie dostępnych dla wszystkich osób. I to jest istota prawa, które zostało naruszone.


W podobnej sytuacji był mieszkaniec Poznania, który otrzymał mandat za wprowadzenie psa do miejskiego parku. Nie przyjął go, a sprawa trafiła do sądu. Sąd Rejonowy w Poznaniu przychylił się do wniosku poznaniaka, uznając, że do parku można wchodzić z psem. Wyrok jest nieprawomocny.

Liczne wyroki sądów pokazują, że zakaz wprowadzania psów należy traktować wyłącznie w kategoriach prośby. Właściciel psa, który otrzyma mandat ma prawo go nie przyjąć, powołując się na poszczególne wyroki sądów, jednak musi się liczyć z postępowaniem administracyjnym.
Czytaj także: Za brak kagańca i smyczy mandat 1000 zł? Tłumaczymy jak interpretować nowe prawo


Zakaz wprowadzania psów a wspólnoty mieszkaniowe

Umieszczanie tabliczek z zakazem wprowadzania psów jest środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w danym miejscu. Przysługuje ona każdemu obywatelowi, z właścicielami czworonogów włącznie.

Takie tabliczki można zobaczyć na terenach wspólnot mieszkaniowych. Wynikają one z tego, że rzeczywiście regulamin wspólnoty mieszkaniowej może ustanowić zakaz wprowadzania psów. Jednak przepis ten nie ma podstaw prawnych. Kwestię wprowadzania psów reguluje bowiem Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Nie istnieje podstawa prawna, na podstawie której Wspólnota czy Zarządca nieruchomości mogliby ustalić zakaz wprowadzania psów w określone miejsca.

źródło: bezprawnik.pl