Szczepienia nastolatków — wszystko, co muszą o tym wiedzieć osoby w wieku 16+ [KOMPENDIUM]
Od poniedziałku 17 maja na szczepienia przeciwko covid-19 mogą się zapisywać także osoby niepełnoletnie, które ukończyły 16 lat oraz młodzież z rocznika 2004. W przypadku nastolatków, które będą nabywać uprawnienia do rejestracji na szczepienia w kolejnych dniach, e-skierowania będą wystawiane raz w tygodniu, w każdy poniedziałek. Wyjaśniamy, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i jak wypełnić niezbędne formularze.
- Jak się zapisać na szczepienie przeciwko covid-19? Poradnik dla grupy w wieku 16+
- Jakie dane należy podać w kwestionariuszu kwalifikującym do szczepień osoby powyżej 16. roku życia? [FORMULARZ + ZGODA DOROSŁYCH]
- Dlaczego nastolatki w Polsce będą szczepione wyłącznie preparatem Pfizer / BioNTech?
- Czemu WHO apeluje, by bogate kraje zamiast szczepić niepełnoletnich oddały potrzebującym zakupione preparaty?
Od północy ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko covid-19 dla nowej grupy wiekowej. Do listy osób uprawnionych do zapisów na szczepienia dołączyły osoby, które urodziły się w 2004 roku (obecni 17-latkowie) oraz młodsze osoby, które do 17 maja 2021 r. ukończyły 16. rok życia. Z kolei osoby z rocznika 2003, które jeszcze nie obchodziły 18. urodzin, nie muszą już czekać z rejestracją do osiągnięcia pełnoletności.
Oto kilka informacji przydatnych dla młodzieży, która chce się jak najszybciej zaszczepić. O czym nie powinno się zapomnieć?
Szczepienia nastolatków. Jak się zarejestrować? Porady dla osób powyżej 16. roku życia
Zasady dotyczące szczepień dla niepełnoletniej młodzieży są takie same jak w przypadku dorosłych. Warto jednak wyjaśnić, że w przypadku osób z rocznika 2005, które w dniu 17 maja nie ukończyły jeszcze 16 lat, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane automatycznie raz w tygodniu (w każdy kolejny poniedziałek).Oznacza to, że uprawnienia do szczepień dla osób, które będą obchodziły 16. urodziny w późniejszym terminie, będą nabywane na początku kolejnego tygodnia od daty ich szesnastych urodzin.
Czytaj także: Gdzie są powszechne punkty szczepień w każdym województwie i punkty szczepień drive-thru? [ADRESY]
Zapisów można dokonywać w następujący sposób:
- telefonicznie — poprzez darmową infolinię pod nr 989 lub nr +48 22 62 62 989 (w przypadku osób, które dzwonią z zagranicy)
- przez SMS — wysyłając wiadomość o treści Szczepimy Się na nr 664 908 556 lub 880 333 333 (zostaniemy poproszeni o nr PESEL i kod pocztowy)
- bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień na terenie całej Polski ( mapa punktów szczepień przeciwko covid-19 jest dostępna pod adresem: gov.pl/szczepimysie/mapa, w tych miejscach należy się także umawiać na podanie drugiej dawki szczepionki)
- poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl (po podaniu nazwiska, nr PESEL i nr telefonu otrzymamy do wyboru 5 różnych terminów szczepień w punktach w pobliżu naszego miejsca zamieszkania).
Czytaj także: Szczepienie przeciwko COVID bez wychodzenia z samochodu w punkcie drive-thru. Co trzeba wiedzieć?
Ze względu na to, że szczepienia dla tej grupy wiekowej dotyczą osób niepełnoletnich, zgodę na przyjęcie szczepionki przeciwko covid-19, muszą wyrazić ich rodzice lub opiekunowie prawni.Do rejestracji na szczepienia nastolatków niezbędna jest zgoda rodzica / opiekuna.
Podpis dorosłych wraz z ich numerem PESEL jest niezbędny na formularzu, w którym oprócz danych osobowych nastolatków należy podać podstawowe informacje medyczne na ich temat (m.in. wyniki testów na covid-19, uczulenia / reakcje alergiczne, objawy chorób itp.).
Jeśli osoba w wieku 16 lub 17 lat chce przyjść samodzielnie na szczepienie przeciwko covid-19, musi mieć ze sobą druk z podpisem rodzica/opiekuna prawnego. Formularz można dostać także bezpośrednio w punkcie szczepień, ale wtedy na przyjęcie szczepionki nastolatkowie muszą udać się wraz z rodzicem, który wyrazi pisemną zgodę na wskazanym dokumencie.
Jeśli powyższy dokument się nie otworzy, ściągnij plik ze strony: gov.pl/szczepimysie
Ze względu na to, że preparat firmy Pfizer / BioNTech jest jedynym, który Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku dla osób powyżej 16. roku życia, obecnie tylko ta szczepionka może być stosowna u niepełnoletnich.Wszystkie nastolatki będą szczepione preparatem firmy Pfizer / BioNTech.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie szczepionka Pfizer może być podawana jeszcze młodszej grupie pacjentów (powyżej 12. roku życia). Pozostali producenci szczepionek przeciwko covid-19 (m.in. Moderna) nadal prowadzą prace badawcze w tej kwestii.
Na początku maja Pfizer ogłosił zaś, że po przebadaniu ponad 2,2 tys. dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych (w grupie przyjmującej placebo było zaś 18 infekcji).
W przypadku objawów niepożądanych / skutków ubocznych szczepienia przeciwko covid-19 stwierdzono podobne symptomy, jak w przypadku osób dorosłych (głównie gorączkę, bóle głowy i mięśni, które nasilały się po drugiej dawce).
Czytaj także: Przeciwwskazania do szczepień na covid-19? To nie będzie długa lista
Szczepienia nastolatków. Ważny apel WHO do krajów, które zaczęły szczepić niepełnoletnich przeciwko COVID-19
Lekarze i naukowcy są przychylni szczepieniom dzieci i nastolatków przeciwko covid-19 i ostrzegają, że nie wszyscy młodzi ludzie przechodzą łagodnie tę chorobę, a ewentualne zakażenie może w ich przypadku grozić m.in. wieloukładowym zespołem zapalnym zwanym PIMS, który może mieć poważne konsekwencje dla organizmu.Czytaj także: Lekarze biją na alarm. Coraz więcej dzieci z groźną "chorobą pocovidową" (PIMS-TS)
WHO apeluje z kolei o to, by w ramach solidarnej walki z pandemią covid-19 bogate kraje zamiast szczepić nastolatki i dzieci, przekazały przeznaczone na ten cel szczepionki najuboższym państwom, których w ogóle nie stać na żadne programy szczepień obywateli.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, zaapelował o to, by kraje, które stać na szczepienia najmłodszych obywateli, wspomogły zakupionymi preparatami te miejsca, w których obecnie epidemia SARS-CoV-2 zbiera śmiertelne żniwo i nie ma nadziei na poprawę tej sytuacji (m.in. Indie).
Dowiedz się więcej:
- Jak działa szczepionka Novavax? To ten preparat ma być "czarnym koniem" w walce z COVID-19
- Osoby, które miały COVID-19, będą potrzebować tylko jednej dawki szczepionki? [NOWE BADANIA]
- Czy ozdrowieńcom wystarczy tylko jedno szczepienie przeciwko covid-19? Kiedy wziąć drugą dawkę?