Dopłaty dla mieszkań nie dla wszystkich rodzin. Premier tłumaczy się z obietnic
Polski Ład dopiero co został przedstawiony, a już niektóre z przedstawionych obietnic ulegają zmianie. Tak jest w przypadku zasad dofinansowywania kredytu hipotecznego za każde urodzone dziecko. Jednak taka możliwość nie będzie przysługiwać wszystkim. Podobnie sprawa wygląda z gwarancją braku wkładu własnego.
Komu będzie przysługiwać dofinansowanie kredytu hipotecznego?
Okazuje się, że program dla młodych rodzin, który polega na spłacie przez państwo części kredytu hipotecznego za każde dziecko, wygląda nieco inaczej. Wsparcie otrzymają tylko te rodziny, w których dzieci dopiero się urodzą.– W jakimś momencie musieliśmy zacząć ten program. Tym punktem startu jest data przyjęcia ustawy i data przyjęcia tego całego schematu regulacyjnego, o którym w sobotę mówiliśmy przedstawiając Polski Ład – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.
To oznacza, że 20 tys. wsparcia otrzymamy dopiero, gdy ustawa wejdzie, w życie, a nam urodzi się dwoje dzieci. Dopiero za następne dziecko państwo zapłaci 60 tys. naszego kredytu hipotecznego. Wynika z tego, że nawet jeśli rodzina posiada już trójkę dzieci, to aby otrzymać 60 tys. zł dofinansowania, musi doczekać się kolejnych trzech.
Komu dotyczy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"?
To jeszcze nie wszystko. Warto też przyjrzeć się drugiemu programowi, który dotyczy kredytów na mieszkanie. "Mieszkanie bez wkładu własnego" też nie obejmie wszystkich Polaków. Mogą z niego skorzystać jedynie osoby w wieku 20-40 lat, a do tego pojawi się limit wartości mieszkania, na które dofinansowanie będzie przysługiwać.Z takiego dofinansowania będzie też mogła skorzystać ograniczona liczba chętnych. Zgodnie z zasadami programu otrzyma ją jedynie 80 tys. rodzin rocznie. W tym wypadku obowiązuje zatem zasada "kto pierwszy, ten lepszy", a kto nie zdąży, wsparcia, które obiecuje rząd nie zobaczy.
Czytaj także: W Polskim Ładzie "bogaci będą płacić więcej". Ale czy 10 tys. zł to polska granica bogactwa?