Co robić, jak zobaczymy czarną pszczołę? Zrób jej zdjęcie!
Z okazji Światowego Dnia Pszczół przedstawiamy zadrzechnię fioletową, zwaną potocznie czarną pszczoła. Jej widok może przyprawić o dreszcze. Nie dość, że owad ma mroczny kolor, to jeszcze jest o wiele większy o przeciętnej pszczoły. Czy jest się czego bać?
Jak duże są czarne pszczoły?
Zadrzechnie fioletowe (z łac. xylocopa violacea) to największe pszczoły występujące w Polsce. Mogą osiągnąć wielkość od 13 do 30 mm długości. Dla porównania królowa pospolitych pszczół, która jest zdecydowanie większa od robotnic, może mierzyć 25 mm. A robotnica szerszenia ma średnio 17 mm. Czarne pszczoły są tęgiej budowy, ich pękata sylwetka sprawia, że wyglądają na jeszcze większe, niż w rzeczywistości. Na uwagę zasługują skrzydła tego owada, które mienią się granatowo-niebieskimi odcieniami.
Czarne pszczoły w Polsce
Na początku XXI wieku, wydawało się, że czarne pszczoły zniknęły z terenów Polski bezpowrotnie. Zostały nawet uznane w 2002 roku za gatunek wymarły. Jednak od 2005 roku czarne pszczoły zostały ponownie zauważone w Polsce. W latach 2005-2016 zostały zaobserwowane w sześciu lokalizacjach - we Wrocławiu, Miechowie, Włoszczowie, Bieszczadach, Oławie oraz w Poleskim Parku Narodowym. Od 2014 roku są pod ścisłą ochroną.
Czy czarna pszczoła jest niebezpieczna?
Zadrzechnie mają łagodne usposobienie. Nie zaatakują pierwsze, chyba że w obronie własnej, jak poczują się zagrożone. Podobnie jak nasze rodzime pszczoły. W żadnym razie nie musimy się ich obawiać.Gdzie występują zadrzechnie?
Czarne pszczoły lubią ciepłe miejsca. Można na nie natrafić przede wszystkim w nasłonecznionych miejscach, wrzosowiskach i obrzeżach lasów. Uaktywniają się podczas słonecznej pogody i właśnie wtedy szukają kwiatów, aby zebrać z nich pyłek oraz nektar. Co robić, jak zobaczymy czarne pszczoły?
Zrób jej zdjęcie! Czarne pszczoły nie są niebezpieczne. Nie powinny też odczuwać niebezpieczeństwa ze strony człowieka, dlatego jeśli widzimy tę charakterystyczną pszczołę, pozwólmy jej w spokoju zbierać nektar z kwiatów i ostrożnie sięgniemy po telefon, aby zrobić jej zdjęcie. Stowarzyszenie Natura i Człowiek działa na rzecz ochrony pszczół zbierając informacje na temat występowania tych rzadkich owadów. W ciągu ostatnich trzech lat udało się ustalić aż 30 nowych miejsc, w których pojawiły się zadrzechnie. Przedstawiciele stowarzyszenia, proszą o przesyłanie zdjęć tej wyjątkowej pszczoły na adres: naturaiczlowiek@gmail.com.
Światowy Dzień Pszczół
22 maja obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół. Międzynarodowa organizacja tym samym podkreśla, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły. Święto powstało z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała zwrócić uwagę na znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowania pestycydów w rolnictwie zabija te owady.Mateusz Morawiecki z okazji tego dnia, opublikował zdjęcie swojego ojca Kornela Morawieckiego, który jak się okazuje, był pszczelarzem.
Garść statystyk o pszczołach:
- na świecie żyje ponad 25 000 gatunków pszczół,
- w Europie występuje około 2 000 dzikich gatunków tych owadów,
- owady zapylające odpowiadają za plon 84% gatunków uprawnych i 78% gatunków dzikich kwiatów u UE,
- ok. 22 mld euro to roczne korzyści z działalności owadów zapylających.