Każda matka jest suberbohaterką, ale niektóre mają trudniej... PAH apeluje o pomoc w Dniu Matki 2021

Monika Przybysz
Pandemia covid-19 sprawiła, że sytuacja matek z dziećmi w wielu miejscach na świecie dramatycznie się pogorszyła. Tam, gdzie od lat walczono z kryzysem humanitarnym, teraz jest gorzej niż kiedykolwiek wcześniej, a wzrost cen żywności spowodował, że kobiety żyjące na granicy ubóstwa nie mają czym wykarmić potomstwa. Polska Akcja Humanitarna z okazji Dnia Matki przypomina o tych, o których świat zdaje się zbyt często nie pamiętać.
Dżibuti. Rodzina uchodźców z Jemenu. Przez pandemię covid-19 sytuacja matek z dziećmi w wielu miejscach na świecie dramatycznie się pogorszyła. Fot. PAH


Jeśli jesteś matką w Afryce Subsaharyjskiej w miejscu dotkniętym kryzysem humanitarnym, to więcej niż pewne, że pierwsze dziecko urodziłaś jeszcze będąc nastolatką, zanim skończyłaś szkołę podstawową.

Jeśli jakimś cudem przeżyłaś poród, a twoje dziecko nie zmarło będąc noworodkiem, to musisz poradzić sobie z tym, by je wykarmić, napoić i znaleźć bezpieczne schronienie, co wcale nie jest łatwe.

W Jemenie co 2 godziny przedwcześnie umiera jedna matka i statystycznie 6 noworodków.

Kobiety wydające na świat potomstwo w czasach pandemii covid-19 w wielu najuboższych rejonach świata muszą borykać się nie tylko z brakiem dostępu do czystej wody, pożywienia i opieki medycznej, ale także z dodatkowymi problemami, przez które ich sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Dzień Matki kontra kryzys humanitarny i pandemia COVID-19

Niestety w tym roku sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Masowe bezrobocie, wzrost cen żywności, ograniczenie środków na międzynarodową pomoc humanitarną uderzyły w rodziny m.in. w całej Afryce Subsaharyjskiej i na Bliskim Wschodzie.

Jak wyjaśnia Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej:

Pandemia pogłębiła dotychczasowe problemy, spychając 47 milionów kobiet na całym świecie poniżej linii ubóstwa. Wiele z nich to matki, które straciły jedyne źródło i tak bardzo niskich dochodów.

Pracownicy PAH na własne oczy widzą, z jakim trudem każdego dnia starają się one utrzymać swoje rodziny.

Dzień Matki na świecie. COVID pogłębił problemy najuboższych

Coraz bardziej wzrasta poziom niedożywienia – w samym Sudanie Południowym aż 7,2 mln osób nie wie, co zje następnego dnia. Wiele matek decyduje się więc na oddanie posiłku najmłodszym dzieciom, co pozwala choć na chwilę oddalić widmo głodu.

W bardzo trudnym położeniu znajdują się też kobiety na Bliskim Wschodzie, gdzie na skutki zmian klimatu nakładają się lata konfliktów zbrojnych.

Magdalena Foremska, koordynatorka misji PAH w Iraku wyjaśnia, że w tym kraju:

Wojna skończyła się 4 lata temu, a nadal 1,5 mln osób nie ma dokąd wrócić. Taki przeciągający się kryzys humanitarny szczególnie mocno uderza w kobiety i dzieci poniżej 5. roku życia, które nie znają innej rzeczywistości niż ta obozowa.

Dzięki pomocy PAH matki żyjące w skrajnie trudnych warunkach w obozach dla uchodźców starają się zdobyć zawód. Część z nich znajduje zatrudnienie jako promotorki higieny, które uczą jak zapobiegać rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych i uczestniczą w tworzeniu bezpiecznych stref dla kobiet z dziećmi, badają jakość wody pitnej albo nadzorują naprawianie różnych awarii.

Jedną z kobiet, która znalazła zatrudnienie w Polskiej Akcji Humanitarnej jest Hamda z Iraku — matka ośmiorga dzieci, która z powodu wojny musiała zamieszkać w obozie i znaleźć sposób na to, by utrzymać rodzinę.

Dla Arabki, która nigdy wcześniej nie pracowała na etacie, to spore wyzwanie, które wymaga pokonania wielu barier kulturowych i... nieśmiałości, zwłaszcza podczas rozmowy z mężczyznami.
PAH pomaga matkom wychowującym dzieci w skrajnie trudnych warunkach na całym świecie od Somalii i Sudanu Południowego, przez Irak i Jemen, aż do wschodniej Ukrainy.

Polska Akcja Humanitarna działa na całym świecie, a z jej pomocy korzystają także mieszkańcy najuboższych terenów w Europie - tj. ta matka czwórki dzieci z Ukrainy.Fot. Wojciech Grzędziński / PAH
Z pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej na Ukrainie korzysta także matka, która została ranna podczas ostrzału.Fot. PAH
W taki sposób bada się poziom niedożywienia dzieci w Sudanie Południowym w jednej z mobilnych klinik. W tle matki oczekujące na zbadanie ich potomstwa.Fot. PAH
Somalia. Szpital w Mogadiszu, w którym udzielana jest pomoc matkom z dziećmi.Fot. PAH
W takich warunkach dzieci muszą wychowywać kobiety w Somalii. Ich domem rodzinnym jest... obóz dla uchodźców.Fot. PAH
W Kenii matki nierzadko pracują na roli razem z... dziećmi na plecach. By zapewnić utrzymanie rodzinie najczęściej muszą wykorzystywać każdą szansę na zarobek.Fot. PAH
Jemen. Matka z dzieckiem mieszka w zrujnowanym budynku, w którym w przeszłości była szkoła.Fot. PAH
Jemen. Matki odbierające środki higieniczne dostarczane w ramach pomocy humanitarnej w czasie pandemii covid-19.Fot. PAH
Nawet jeśli nie masz butów, ale obok masz wspierającą i kochającą cię nad życie matkę, to i tak masz szczęście. Warto zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza przy takiej okazji jak Dzień Matki...Fot. PAH


Pracownicy PAH od lat starają się ułatwić potrzebującym dostęp do opieki medycznej, żywości, bezpiecznego schronienia i wody.

Jeśli z okazji Dnia Matki chcesz wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej i pomóc ofiarom kryzysu humanitarnego w czasie pandemii covid-19, wejdź na stronę pah.org.pl/wplac.
Czytaj także: Czysta woda to luksus, na który stać coraz mniej ludzi. Pandemia obnażyła skalę tego problemu