Jak działa nowy lek na covid-19, który zatwierdzili Amerykanie? Wyjaśniamy, czym jest Sotrovimab

Monika Piorun
Sotrovimab działa przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa i może zmniejszać ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu covid-19 aż o 85 proc. u osób dorosłych zakażonych SARS-CoV-2. W Stanach Zjednoczonych ma być dostępny w ciągu kilku następnych tygodni, a Europejska Agencja Leków — w ślad za Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA) — już rozpoczęła prace nad tym, by dopuścić go do użytku. Co wiemy o tym leku?
Ile kosztuje, jak działa i w jaki sposób może pomóc zakażonym nowy lek na covid-19 — Sotrovimab? Fot. Ihor Rudenko / 123 RF (zdjęcie ilustracyjne)

Co to jest i jak działa Sotrovimab?

Sotrovimab (VIR-7831 i GSK4182136) jest nowym lekiem na covid-19 (podawanym w zastrzyku). W sporym uproszeniu działa w taki sposób, że naśladuje działanie przeciwciał, które wytwarzane są w ludzkim organizmie, by zwalczyć chorobę i blokuje możliwość wnikania koronawirusa do ludzkiego organizmu odbierając mu zdolność do zakażania komórek.


Nie nadaje się dla osób wymagających tlenoterapii oraz pacjentów zaawansowaną postacią covid-19, a dostęp do niego mogą mieć wyłącznie lekarze w szpitalach.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) warunkowo wydała zezwolenie na to, by oparty na przeciwciałach monoklonalnych preparat amerykańskiej firmy GlaxoSmithKline i brytyjskiego koncernu farmaceutycznego Viir Biotechnology PLC mógł być wykorzystywany u osób powyżej 12. roku życia (mających więcej niż 40 kg) z łagodną lub umiarkowaną postacią covid-19.

Czytaj także: Powstał nowy lek na COVID-19. Można go już stosować w Stanach Zjednoczonych Lekarze podkreślają, że na obecnym etapie nowy lek na covid-19 może sprawdzić się głównie w przypadku osób z grup ryzyka (z otyłością, chorobami nowotworowymi lub problemami kardiologicznymi).

Dawkowanie nowego leku na covid-19. Wytyczne dotyczące Sotrovimabu

Sotrovimab podaje się dożylnie (500 mg). Ma postać jałowego, bezbarwnego albo żółtobrązowego roztworu, który należy przechowywać w fiolkach w lodówkach o temp. od 2 do 8 stopni Celsjusza i chronić przed dostępem do światła słonecznego.

Badania przeprowadzone przez producentów w Londynie i San Francisco wykazały, że preparat ten zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu covid-19 o 85 proc. (w porównaniu z placebo).

Choć nie jest to pierwszy lek na covid-19, który opiera się na tzw. przeciwciałach monoklonalnych, to w odróżnieniu od pozostałych udało się sprawdzić jego działanie przeciwko nowym mutacjom koronawirusa (w warunkach in vitro zwalczał wszystkie testowane warianty, w tym tzw. mutację indyjską B.1.617).

Czytaj także: Jakie są objawy indyjskiej odmiany koronawirusa? Czy szczepionki chronią przed nową mutacją?

Sotrovimab — cena. Ile kosztuje "nowy lek na covid-19"?

Na amerykańskim rynku jedna dawka Sotrovimabu waha się od ponad 1,2 tys. do około 2,1 tys. dolarów. Preparat nie jest dostępny w aptekach i podawać go mogą wyłącznie lekarze w szpitalach. W Polsce nie można go dostać i dopóki Europejska Agencja Leków oficjalnie nie dopuści go do użytku nie ma możliwości, by pojawił się na naszym rynku farmaceutycznym.
Czytaj także: Szczepienia nastolatków — wszystko, co muszą o tym wiedzieć osoby w wieku 16+ [KOMPENDIUM]

źródło: FDA