7 filmów dokumentalnych, które wyjaśnią Ci świat. Odkryj kolekcję CANAL + online
Szanse, że po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “Jak żyć?” wyskoczy sensowna odpowiedź, są nikłe. Ale jeśli czujecie, że bez nawigacji nie będziecie w stanie przebrnąć przez pokręcone ścieżki obecnej rzeczywistości, mamy rozwiązanie: oglądajcie dokumenty.
- CANAL+ od lat słynie z promowania kategorii non-fiction.
- Dzisiaj nie musicie już “polować” na poszczególne tytuły. Najlepsze dokumenty ostatnich lat są dostępne w serwisie streamingowym canalplus.com.
- Obecnie w na portalu można oglądać najgłośniejsze produkcje ostatnich miesięcy, takie jak “Kto wrobił Britney Spears” czy “Jak Bóg szukał Karela”.
I nagle, przez jeden krótki moment, macie wrażenie, że wszystkie puzzle trafiają na miejsce. Warto skorzystać. Oto lista najciekawszych propozycji, jakie oferuje Canalplus.com.
“Kto wrobił Britney Spears”
Fot.© 2021 The New York Times All Rights Reserved
Z Britney jest inaczej. Britney, a wraz z nią cały świat, potrafi dokładnie wskazać moment, kiedy jej życie przestało być bajką o księżniczce popu, a stało się prawdziwym dramatem. Wątki takie jak golenie głowy na oczach paparazzi czy szarże z parasolką na ich samochody nietrudno dzisiaj odkopać w internecie. Są zdjęcia, są filmy. Ich bohaterka ewidentnie nie może być stabilna psychicznie, prawda?
Takie pytanie zadał w sądzie ojciec Britney i otrzymał odpowiedź twierdzącą, a wraz z nią — pieczę nad gigantycznym majątkiem córki. Ubezwłasnowolniona Britney przed ponad dekadę nie miała prawnej możliwości decydowania o sobie samej. Czy słusznie? Jak sprawy mają się dzisiaj? Odpowiedzi szukają dokumentaliści New York Times’a.
“Przełęcz Diatłowa: W poszukiwaniu prawdy”
Fot. Amur waves, 2020
Świat dowiaduje się o tragedii na przełęczy Diatłowa nieco później. Pojawiają się doniesienia o tym, w jakim stanie znaleziono ciała: częściowo rozebrane, pokiereszowane, z widocznymi śladami odmrożeń, ale i oparzeń. Nie przeżył nikt z dziewięciorga uczestników. Oficjalna przyczyna? “Działanie nieznanej siły”.
Kilkadziesiąt lat później twórcy czteroodcinkowego serialu dokumentalnego usiłują rozwikłać tajemnicę tragedii. W sprawdzeniu potencjalnych hipotez pomagają im detektywi-amatorzy, których spora grupa z zacięciem godnym agentów Archiwum X bada sprawę. To, do jakich wniosków finalnie dochodzą, jeży włos na głowie.
W serwisie jest również dostępny serial fabularny „Martwa góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa”.
“Leonardo DiCaprio. Droga do sławy”
Fot. ARTE G.E.I.E. / BROADVIEW TV, 2020
DiCaprio niemal od zawsze był ewenementem. Słodki blonadsek, który powinien wybierać podobnie cukierkowe, nastoletnie role, już na początku swojej kariery idzie pod prąd. Za rolę upośledzonego chłopca w filmie “Co Gryzie Gilberta Grape’a” otrzymuje swoją pierwszą nominację do Oscara. Nie odmawia Agnieszce Holland, gdy ta proponuje mu trudną, mroczną i kontrowersyjną rolę francuskiego poety Rimbauda.
Uznanie krytyków zazębia się z uznaniem publiczności, choć takie stwierdzenie może być lekkim niedoszacowaniem wartości DiCaprio w latach 90. Po sukcesie “Titanica” staje się bożyszczem, na którego fani dosłownie się rzucają. Jak jednak relacjonują w dokumencie jego przyjaciele i współpracownicy, Leonardo źle znosił sławę. Czasem bardzo źle. Co uchroniło go przed upadkiem? Sprawdźcie.
“Jak Bóg szukał Karela”
Nazwiska Víta Klusáka i Filipa Remundy teoretycznie nie mówią polskiemu widzowi wiele. Ale kiedy zestawi się je z tytułem: “Czeski sen” od razu robi się jaśniej. To właśnie oni kilkanaście lat temu nabili Czechów w butelkę, a właściwie w reklamę. Supermarket Czeski Sen obiecywał niebiańskie promocje, a skończyło się na nieziemskim rozczarowaniu — sklepu do którego ciągnęły tabuny, po prostu nie było.I w pewnym sensie tu właśnie znajdziemy punkt wspólny z kolejnym dziełem Klusáka i Remundy: znów opisują coś czego, obiektywnie rzecz biorąc, nie ma, a mianowicie Boga. Dowodów na jego (nie)istnienie szukają w Polsce.
Czy przybysze z czeskiej oazy ateizmu zrozumieją istotę polskiego katolicyzmu? Czy tylko wyśmieją? Warto zobaczyć — choćby tylko po to, aby złapać choć trochę dystansu, a może nawet… uwierzyć.
"LGBT. Historia pewnej batalii”
Fot. BENOIT MASOCCO
Pocieszające jest jednak to, że dążenie do równouprawnienia, choć długotrwałe i żmudne, jest procesem, który nawet w mało sprzyjających warunkach ma szansę zakończyć się sukcesem. I nie chodzi tu o bajkową wiarę w dobro, które zawsze zwycięża, ale o determinację.
"LGBT. Historia pewnej batalii” pokazuje, że tęczowym aktywistom tej cechy nigdy nie brakowało: ani w latach 80. gdy wybuchła epidemia Aids, ani na początku dwutysięcznych, gdy dyskusja o legalizacji małżeństw homoseksualnych nabierała tempa. W filmie widzimy, jak te i inne “kamienie milowe” w historii ruchu LGBT odbierali mieszkańcy Nowego Jorku, Paryża, Amsterdamu czy San Francisco. Może za kilka lat podobną opowieść stworzą warszawiacy.
“Polska z góry”
Fot. CANAL+ Polska S.A. 2021
Niby nic się nie dzieje: lecicie sobie dronem nad jednymi z najpiękniejszych zakątków Polski, a kojący głos lektora opowiada wam, jakie atrakcje macie aktualnie pod stopami. Na platformie canalplus.com dostępnych jest pięć sezonów serii.
W najnowszym, twórcy serii postanowili przybliżyć nam te regiony, których piękna nie zdążyły jeszcze odkryć liczne grupy wycieczkowe. Latamy więc nad Górami Sowimi, borami Tucholskimi i Rudawami Janowickimi. Zwiedzamy mniej turystyczne okolice Krakowa, Łodzi, Warszawy. Uczymy się, że czasem nie trzeba rozumieć, wystarczy się zachwycić.
Artykuł powstał we współpracy z CANAL+.