Pojawiają się niepokojące objawy covid-19 u dzieci. Pediatra wskazuje m.in. na zatory

Agata Sucharska
Większość dzieci przechodzi covid-19 bezobjawowo lub ma łagodne objawy choroby. Jednak jak informuje pediatra dr Paweł Gonerko, oprócz PISM, czyli ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej, pojawiają się też inne niepokojące objawy covid-19 u dzieci. Są to m.in. zatory, z którymi wcześniej prawie nie spotykano się w tej grupie wiekowej.
Niepokojące objawy covid-19 u dzieci. Pediatra wskazuje m.in. na zatory. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta

Objawy koronawirusa u dzieci – PISM

Najczęściej po zakażeniu koronawirusem u dzieci występuje PISM. – Trzy-cztery tygodnie po kontakcie z wirusem covid-19 dochodzi do gwałtownej stymulacji układu odpornościowego; reaguje on, jakby wystąpiło ciężkie zakażenie uogólnione, które zagraża życiu – wyjaśnia cytowany przez Polsat News dr Paweł Gonerko kierujący Oddziałem Pediatrii, Alergologii i Pulmonologii w szczecińskim szpitalu "Zdroje".

Jak podkreśla ta gwałtowna reakcja układu immunologicznego jest w tym przypadku zupełnie niepotrzebna i działa szkodliwie. Dr Gonerko zauważył także, że na początku pandemii, pojawiło się więcej dzieci z objawami choroby Kawasaki. Jest to choroba naczyń objawiającej się przekrwieniem spojówek oczu, języka, warg, u części pacjentów wywołującej zapalenie naczyń wieńcowych, a w konsekwencji ich tętniaki.


Oprócz tego pojawiają się też inne niepokojące objawy wśród dzieci. – Pojawiają się też zaburzenia, np. zatory, czyli zawał mózgu, których wcześniej, przed pandemią prawie nie widywało się u dzieci. W tym roku było pięcioro dzieci z zatorem mózgu, który skutkuje zaburzeniami świadomości, niedowładem. To także wtórne zaburzenie wywołane uszkodzeniem naczyń – wskazał lekarz.

– Są to wprawdzie zaburzenia, które trudno jednoznacznie przypisać COVID-19, bo jest ich znacznie mniej niż PIMS, ale takie sytuacje też się zdarzają – zastrzegł dr Gonerko. Wyjaśnił, że objawy te przypominają te, które występują u dorosłych w przypadku zakrzepicy, będącej także powikłaniem covidowym.

Szczepienia dzieci na covid-19

Według lekarza pacjentów z PISM jest coraz mniej i choroba obecnie wydaje się wygasać. Jednakże zdecydowanie zaleca zaszczepienie dzieci na covid-19, gdy będzie to możliwe.

– Dość oczywiste wydaje się natomiast, że w sytuacji, w której istnieje zagrożenie ciężkimi zespołami pocovidowymi, uszkodzeniami naczyń, nie ma wątpliwości, że należy się szczepić – podkreślił. Zaznaczył, że szczepienia dla dzieci nie mają poważnych negatywnych następstw, a zyska dla nich może być duży. Obecnie możliwe są szczepienia dla dzieci od 12 roku życia.
Czytaj także: Szczepienie na COVID-19 konieczne dla dzieci? Polacy wyrazili zdanie w sondażu