Czerwiec to dobry moment by poznać tę dzielnicę. Ursus świętuje ważne wydarzenie

Monika Przybysz
W tym roku mija 45. lat odkąd pracownicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” odeszli od maszyn. Ich strajk był jednym z pierwszych przejawów zmiany nastrojów - sygnałem, że już za chwilę sytuacja w Polsce zacznie się zmieniać. 20 czerwca Ursus rozpocznie obchody tej wyjątkowej rocznicy.
Fot. materiały prasowe
– Chcemy przypominać o Czerwcu 76., o odwadze i pragnieniu wolności, które doprowadziły do trwałych, ustrojowych zmian w Polsce. To historia wielu ursuskich rodzin i piękna karta historii, jaką lokalna społeczność zapisała w drodze do odzyskania suwerenności – Bogdan Olesiński, burmistrz Ursusa.

Strajk, który rozpoczął się 25 czerwca 1976 roku, na trwałe wpisał się w historię Polski. Sprzeciw wobec rosnących lawinowo cen żywności, zapowiedzianych przez ówczesne władze, sprowokował robotników do podjęcia radykalnych działań.

Zaprzestanie pracy okazało się być skutecznym sposobem na przekazanie wiadomości. Władze PRL wycofały się z zapowiadanych podwyżek. Sam strajk stał się przyczynkiem do powołania w Ursusie Komitetu Obrony Robotników. Od tamtego momentu lawiny demokratycznych przemian nie dało się już zatrzymać.

45 lat później władze dzielnicy starają się, aby wiedza o tamtych wydarzeniach wciąż pozostawała żywa. W tym roku mieszkańcy dzielnicy oraz wszyscy chętni będą mieli okazję uczestniczyć w pikniku historycznym. Nie zabraknie również koncertów czy okazji do aktywności fizycznej. Uwagę powinna przyciągnąć także pewna interesująca premiera.

Program obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie (20.06. 2021 r.):

Rodzinny piknik historyczny, godz. 14:00, Park Czechowicki

Niezwykła okazja, aby na chwilę przenieść się w czasie. Rekonstruktorzy postarają się odtworzyć klimat lat 70. W Parku Czechowickim pojawią się pojazdy i sprzęty z czasów PRL - również tych, produkowanych w ursuskiej fabryce.

Z myślą o najmłodszych pasjonatach historii ustawione zostaną stanowiska zabawowo-edukacyjne. Dzieci będą mogły uczestniczyć w grze miejskiej, opartej na fabule komiksu, przygotowanej przez warszawski oddział IPN.

Starszych fanów historii ucieszy z pewnością możliwość spotkania i rozmowy z uczestnikami strajku. W trakcie pikniku będzie można również obejrzeć wystawę „Czerwiec 1976” z autentycznymi zdjęciami protestów z Ursusa, jak również z zakładów w innych miastach, które dołączyły do ówczesnych strajków - Radomia i Płocka.

Premiera komiksu „Zbuntowani. Ursus’76”, 17:00, scena

Niezwykłe wydawnictwo, opowiadające historię strajków oczami kilkunastoletniego chłopca i jego brata, robotnika ZM „Ursus”. Za opracowanie koncepcji fabuły odpowiedzialni byli Alicja Szot, Jerzy Domżalski, Paweł Sasanka, Paweł Graniak.
Oprócz obrazkowej historii, portretującej wydarzenia czerwca 1976 roku, w wydawnictwie znalazł się również dodatek historyczny z archiwalnymi zdjęciami ze strajków opracowany przez Pawła Sasankę.

Wszyscy , którzy pojawią się 20 czerwca w Parku Czechowickim będą mogli odebrać bezpłatny egzemplarz komiksu opatrzony autografami twórców.

Wydarzenia będą przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
Na miejscu pojawią się przeszkoleni wolontariusze, którzy zadbają o to, aby dostęp do wystaw i stanowisk oraz sceny był dla wszystkich możliwy. Spotkanie z twórcami komiksu będzie tłumaczone na język migowy (PJM).

Aby uzyskać więcej informacji na temat udogodnień lub zgłosić potrzeby, związane z uczestnictwem w wydarzeniu osób z niepełnosprawnościami, należy zadzwonić pod numer: 602 503 144.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Koncerty, od 16:30, Park Czechowicki

III Bieg Wolności w Ursusie

Bieg, którego celem będzie upamiętnienie pierwszych, częściowo wolnych, wyborów do Sejmu i Senatu odbędzie się w formule wirtualnej. Uczestnicy przebiegną symboliczny dystans 1989 metrów. Wszyscy chętni będą wykonywać to zadanie w terminie od 26 czerwca a 9 lipca. Szczegóły dotyczące organizacji pojawią się wkrótce na facebookowym profilu Sport w Dzielnicy Ursus.

25 czerwca odbędzie się natomiast uroczysty przemarsz uczestników historycznego protestu oraz władz dzielnicy. Pochód rozpocznie się i zakończy przy pomniku Czerwca ’76 na pl. Czerwca 1976 roku.

Artykuł powstał we współpracy z Radą i Zarządem Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.