Bogdan Miś dla naTemat: To już nie jest to samo dziennikarstwo co 60 lat temu

redakcja naTemat
Jacek Pałasiński w naszym wideopodcaście "Allegro ma non troppo" tym razem rozmawiał z wybitnym polskim dziennikarzem, Bogdanem Misiem. Podczas rozmowy poruszono wiele interesujących tematów, w tym m.in. jak wyglądało dziennikarstwo w latach sześćdziesiątych. Zapraszamy do oglądania.
Jacek Pałasiński w naszym wideopodcaście "Allegro ma non troppo" tym razem porozmawiał z wybitnym polskim dziennikarzem, Bogdanem Misiem. fot. naTemat.pl
O swoich początkach w dziennikarstwie i o tym dlaczego odszedł z uczelni– Mamona, to słowo klucz. W momencie, w którym przeszedłem całkowicie na etat dziennikarski, zarabiałem dziewięć razy tyle co na uniwersytecie – mówi w rozmowie z Jackiem Pałasińskim w podcaście "Allegro ma non troppo" Bogdan Miś.

Dziennikarz przyznał, że "od dziecka miał rozdwojenie jaźni". – Od razu jak kończyłem szkołę średnią, to moi nauczyciele nie byli w stanie do samego końca się zdecydować, jaką mi dać nagrodę. Nawet oni nie mogli przewidzieć, czy wybiorę karierę pisarską czy naukową z matematyką – podkreślił dziennikarz.


A jak się rozpoczęła jego przygoda z dziennikarstwem? Jak się okazuje, bardzo przypadkowo. – Któregoś dnia przyszły do mnie miłe panie reprezentujące czasopismo "Filipinka", to był taki tygodnik dla dziewcząt, i zapytały mnie, czy nie chciałbym poprowadzić u nich rubryki poświęconej matematyce. Nie wiem dlaczego akurat mnie wybrały, ale tak wyszło. Jak zobaczyłem jak to wszystko się drukuje, to byłem zachwycony. Nie ma dla mnie niczego lepszego niż zobaczyć swój tekst w druku. To niesamowita przyjemność – wspomina Bogdan Miś.

Miś przyznał jednak, że w ciągu tych wszystkich lat dziennikarstwo bardzo się zmieniło. Przypomnijmy, że gość Jacka Pałasińskiego rozpoczął swoją karierę w 1961 roku. – W ciągu tych 60 lat dziennikarstwo przestało być sztuką, a stało się bardziej czynnością mechaniczną. Jest koszmarnie źle płatne, co powoduje, że ludzie zdolni nie garną się do tego zawodu. Mimo tego zły towar się sprzedaje, więc wydawcy i tak są zadowoleni. Media bardzo się zmieniły – zaznaczył.

POSŁUCHAJ


Bogdan Miś – wieloletni dziennikarz prasy, radia i telewizji. Redaktor naczelny kilku czasopism. Wieloletni wykładowca akademicki: matematyki, informatyki i dziennikarstwa.

Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

"Allegro ma non troppo", czyli godzina z Jackiem, to nowy podcast naTemat.pl, w którym znakomity dziennikarz Jacek Pałasiński, rozmawia z wybitnymi osobistościami na istotne tematy, z lekkim przymrużeniem oka. Samo "allegro ma non troppo" to termin muzyczny, który potocznie oznacza "wesoło, ale nie za bardzo" i taki też jest motyw przewodni podcastów Pałasińskiego.

Czytaj także: Siostra Małgorzata Chmielewska dla naTemat: Ludzi biednych jest łatwo zniewolić rozdawnictwem