Przed nami co najmniej 5 tropikalnych dni. O czym musimy pamiętać podczas upałów?

redakcja naTemat
Według najnowszych prognoz pogody, w najbliższym czasie czekają nas duże upały. Gorąco będzie zarówno w dzień, jak i w nocy. Niestety nie są to temperatury, do których my Polacy jesteśmy przyzwyczajeni. Wiąże się to z potencjalnymi problemami zdrowotnymi, przed którymi ostrzegają lekarze. Jak można się przygotować?
Fala upałów w Polsce 2021. Jak dobrze się czuć podczas wysokich temperatur? Fot. Olya Adamovich / Pixabay

Fala upałów w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków nadchodzący weekend ma zapoczątkować falę upałów w Polsce. Potrwa ona co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Przyczyną nagłego ocieplenia jest nadchodzący do nas front znad Afryki. Przewidywalna temperatura sięga ponad 30 st. C.

– Czeka nas nawet pięć nocy tropikalnych. [...] Płynie do nas potężny strumień rozgrzanego powietrza zwrotnikowego. Nie ma szans, żeby te masy się ochłodziły, więc spodziewajmy się dużo ponad 30 st. C. w dzień i ponad 20 st. C. nad ranem przy wschodzie słońca, co jest jednym z wyznaczników nocy tropikalnej – powiedział cytowany przez wp.pl Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Calvus.


Przed upałami ostrzega również IMGW. "Pierwsza w tym sezonie fala upałów: temperatura maksymalna w dzień od 30 stopni Celsjusza, w zachodniej Polsce nawet do 34 st. C. Noce też ciepłe, temperatura minimalna od 18 do 21 stopni" – przekazał instytut. Dodano, że pierwsze duże upały wystąpią przy granicy z Niemcami (Słubice). Lekarze przypominają, że podczas upałów powinniśmy szczególnie zadbać o nasze samopoczucie. Należy przede wszystkim przyjmować dużo płynów co pozwoli na zapobiegnięcie omdleniom i zasłabnięciom. Z drugiej strony nie możemy przesadzić, ponieważ zbyt dużo płynów może być obciążające dla serca. Nasze zapotrzebowanie na płyny możemy sprawdzić za pomocą specjalnego kalkulatora.

– Nie chodzi tylko o osoby z niewydolnością serca, choć one najbardziej narażone są na skutki upałów. Przygotować powinniśmy się wszyscy – apeluje cytowany przez wp.pl dr Paweł Lewandowski ze szpitala w Słupsku.

Dużą ulgę przy upałach przynosi klimatyzacja, ale nie każdy ma do niej dostęp w pracy czy w domu. Bardzo dobrym pomysłem jest wietrzenie pokojów oraz zadbanie o ruch powietrza np. poprzez użycie wiatraka. Innym sposobem na radzenie sobie z wysokimi temperaturami jest schładzanie ciała poprzez zimne okłady, szczególnie w okolicach twarzy i dekoltu.
Czytaj także: IMGW ostrzega przed upałami w kraju. W prawie całej Polsce wydano alerty 2. stopnia