Trąby powietrzne uderzają najczęściej po 17:00? Zapytaliśmy łowcę burz, czy to prawda
Zerwane dachy, zalane budynki i uszkodzone linie wysokiego napięcia – takie zniszczenia powstały na Sądecczyźnie, wskutek przejścia trąby powietrznej. Tornado o nieprawdopodobnej sile uderzyło także w czeskie Morawy. Czy tego typu zjawiska we wschodniej części Europy staną się wkrótce normalnością? Jak tworzą się trąby powietrzne i o jakiej porze dnia występują najczęściej? Na te pytania odpowiada Piotr Żurowski z portalu Łowcy burz.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, żywioł uszkodził 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna. Zniszczenia po uderzeniu tornada są ogromne, jednak mogło być zdecydowanie gorzej.
W czwartek wieczorem trąba powietrzna przeszła także przez czeskie Morawy. Tamtejsze służby poinformowały o tragicznych skutkach uderzenia żywiołu. Nie żyje pięć osób, a blisko setka jest rannych. Dwie czeskie wsie Hodonín i Breclav są w stanie klęski żywiołowej. Większość mieszkańców straciła dach nad głową.
W jaki sposób powstaje trąba powietrzna?
Piotr Żurowski w rozmowie z naTemat.pl przyznał, że trąby powietrzne w Polsce zdarzają się dość rzadko. Do ich powstawania może się przyczyniać globalne ocieplenie, jednak, aby to potwierdzić w 100 proc. należałoby przeanalizować dane z dziesiątek lat wstecz. Rzecznik portalu Łowcy burz podkreślił, że w ostatnim czasie superkomórek burzowych w Polsce mimo wszystko jest znacznie mniej.
– Żeby powstała trąba powietrzna musimy mieć do czynienia z silną komórka burzową. Wczoraj w Polsce występowało niestety bardzo dużo takich komórek, które same w sobie, nawet nie przynosząc trąb powietrznych, mogą być bardzo niebezpieczne. Jak wiemy, w czwartek nie wszędzie powstały tornada, ale pojawiły się chociażby opady gigantycznego gradu – mówił rzecznik portalu Łowcy burz.
Żeby z superkomórki burzowej powstało tornado, musi być spełnionych kilka warunków. – Bardzo wilgotne powietrze, wiatr wiejący z różnych kierunków w jeden punkt i bliskość niżu albo frontu atmosferycznego – wymienia Piotr Żurowski. Mimo wszystko, żeby przewidzieć powstanie trąby powietrznej tak naprawdę cały czas trzeba monitorować dane radarowe.
Trąby powietrzne najczęściej powstają po południu
Łowcę burz zapytaliśmy też, czy to prawda, że tornada zazwyczaj pojawiają się po południu. Okazuje się, że jest to fakt. – Trąby powietrzne z reguły pojawiają się późnym popołudniem i wieczorem, bo wtedy jest największe natężenie wilgoci i padają najwyższe temperatury, a to warunki idealne do powstawania tego typu zjawisk – wyjaśniał Żurowski.
Czytaj także: Ponad 3000 interwencji straży i potężne wichury w całym kraju. Nawałnica zmiażdżyła Polskę