Tak wyglądają gołębie kleszcze! Atakują również ludzi [ZDJĘCIA]

Diana Wawrzusiszyn
Obrzeżek gołębi to gatunek kleszcza, który atakuje ptaki, przede wszystkim gołębie, ale może być bardzo groźny dla ludzi. Przekonali się o tym policjanci z komisariatu w Poznaniu, którzy zostali dotkliwie ukąszeni przez obrzeżki.
Obrzeżek gołębi (kleszcze gołębie, ptasie). Fot. Wikipedia/ PaulT
Obrzeżek gołębi zwany potocznie gołębim kleszczem lub ptasim kleszczem występują w miejscach, w których można spotkać ptaki – kurnikach, gołębnikach, ale także starych budynkach, poddaszach i strychach. Jego naturalnymi żywicielami są gołębie, ale żywi się też krwią jaskółek, gawronów, kur i kaczek. Obrzeżek gołębi może być niebezpieczny również dla ludzi.

Obrzeżek gołębi kontra policjanci

Sytuację poznańskich policjantów opisała w 2017 roku "Gazeta Wyborcza". 27 funkcjonariuszy zostało ukąszonych przez obrzeżki gołębie. Niektórzy policjanci mieli na skórze ślady nawet kilku ukąszeń. Cztery osoby udały się na zwolnienie lekarskie.


Do poznańskiego komisariatu gołębie kleszcze miały dostać się przez okna i szpary. A zadanie miał ułatwione, bo budynek od dawna nie był remontowany. Wśród policjantów byli dzielnicowi i funkcjonariusze ze służby patrolowej, którzy mogli nieświadomie wnieść intruzów na teren komisariatu.

Jak wygląda obrzeżek gołębi?

Obrzeżki mogą występować w barwach brązowej, szarej lub cielistej i mają jajowaty kształt. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości (samica) i 4-5 mm długości i 3 mm szerokości (samce).

Gołębie kleszcze bardzo szybko się rozmnażają. Samica składa w ciągu życia około 700 jaj w seriach po 10-50 sztuk, z których po ok. miesiącu wykluwają się sześcionożne larwy.

Obrzeżek gołębi jest niezwykle wytrzymały. Dorosły osobnik może przeżyć bez pożywienia nawet do 5 lat. Jego naturalnymi żywicielami są gołębie, ale jeśli ich zabraknie, obrzeżki potrafią czekać na żywiciela nawet kilka lat.

Czy obrzeżek gołębi jest groźny?

Obrzeżek gołębi to mało znany, ale groźny gatunek kleszcza. Obrzeżki atakują ludzie zwykle nocą, a objawy ukąszenia są zauważane dopiero rano. Ich ślina to bardzo silny alergen. W skrajnych przypadkach ukąszenie przez te kleszcze może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Tak jak inne kleszcze, obrzeżki, mogą być nosicielami groźnych chorób – m.in. boreliozy, gorączki Q, salmonellozy ptasiej, a także kleszczowego zapalenia mózgu.

Obrzeżek gołębi - objawy ukąszenia

Obrzeżki są bardzo zwinne, pobierają krew od żywiciela nawet przez 0,5-1,5 godziny, po czym opadają i ukrywają się w szczelinach.

Ukłucie obrzeżka jest bolesne, powoduje świąd i obrzęk skóry. W miejscu ukąszenia pojawiają się niewielka plamka, która następnie przekształcają się w swędzący pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem.
Czytaj także: Kleszcze afrykańskie przywędrowały z Afryki do Europy – czy są niebezpieczne?
Niekiedy ukąszenie może doprowadzić do miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i zauważalnego powiększenia węzłów chłonnych.

Zmiany na ciele zwykle utrzymują się nawet kilka tygodni, w skrajnych przypadkach – kilka lat.

Kleszcze gołębie – inne objawy

Alergeny znajdujące się w ślinie obrzeżków mogą wywołać liczne, zróżnicowane objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

Największe ryzyko pojawienia się silnych reakcji po ukłuciu obrzeżka występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Kiedy atakują obrzeżki?

Obrzeżki są aktywne od wczesnej wiosny do jesieni, największą aktywność wykazują w miesiącach wiosennych i letnich. Przypadki atakowania człowieka występują wówczas, gdy obrzeżki nie mają możliwości pobrania krwi naturalnego żywiciela lub mają do nich utrudniony dostęp. Oprócz policjantów z poznańskiego komisariatu, w przeszłości obrzeżki atakowały m.in. hejnalistów na wieży kościoła Mariackiego w Krakowie, ponieważ pełno było tam gołębi.
W 1985 r. głośny był przypadek zaatakowania przez obrzeżki mieszkańców jednego z budynków w Sosnowcu, gdzie kilka lat wcześniej na strychu były hodowane gołębie. Do mieszkań kleszcze dostawały się przez okna i szpary.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/358927,jakie-rosliny-odstraszaja-kleszcze

Obrzeżek gołębi – jak zwalczać?

Niebezpieczne kleszcze można zwalczać za pomocą chemicznych preparatów i wysokiej temperatury. Specjalnymi preparatami należy spryskać wszystkie potencjalne miejsca ich pobytu. Ochrona przed obrzeżkami szczególnie ważna jest w starych pomieszczeniach, strychach czy poddaszach.

Jeśli w pomieszczeniu zalęgną się obrzeżki to, aby dokładnie pozbyć się niechcianych kleszczy, konieczne może być usuwanie tapet, boazerii czy paneli ze ścian, wykładzin lub paneli podłogowych.

Dlatego ważna jest zapobieganie, jeśli budynek znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie bytują ptaki, warto przeprowadzić gipsowanie i fugowanie szczelin przy oknach czy drzwiach oraz tynkowanie spękanych ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku.