"Partia nie jest od przywiązywania się do drzew". Kossakowski o przyszłości Zielonych w Polsce

redakcja naTemat
– Partia polityczna nie jest od tego, żeby się przywiązywać do drzew. Te hasła, które niesiemy na transparentach musimy przekuć na język ustaw – powiedział były lider Partii Zielonych i pasjonat ekologii Marek Kossakowski, z którym w kolejnym odcinku swojego podcastu rozmawia dziennikarz Jacek Pałasiński.
Marek Kossakowski był gościem nowego podcastu naTemat.pl. Fot. naTemat.pl
Według różnych statystyk Polska to jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Jacek Pałasiński, nawiązując do wypowiedzi innego gościa podcastu wybitnego fizyka prof. Łukasza Turskiego, przypominał, że jedną z najistotniejszych kwestii jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a niestety ten sektor w dużej mierze negatywnie wpływa na środowisko.

Jednym z takich przykładów jest głośna ostatnio sprawa kopalni odkrywkowej w Turowie. – Trudno się dziwić, że Czesi się zdenerwowali – zaznaczył Marek Kossakowski. Tego typu kopalnie mają bardzo zły wpływ m.in. na stan wód gruntowych.

W Polsce funkcjonują jeszcze inne kopalnie odkrywkowe m.in. kopalnia w Bełchatowie, która będzie wygaszana. W związku z tym Pałasiński zadał gościowi pytanie o przyczyny negatywnego stosunku Zielonych do pomysłu powstania elektrowni atomowej w Polsce. Jak podkreślił Kossakowski najważniejsze jest odejście od węgla.

– My nie mówimy, że elektrownie atomowe to w żadnym wypadku nie, bo to zaraz wybuchnie, jest strasznie niebezpiecznie itd. My mówimy, że logika ewentualnego rozwoju elektrowni w Polsce stoi w sprzeczności z logiką rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności farm wiatrowych i fotowoltaicznych – zaznaczył były lider Partii Zielonych. Podczas rozmowy poruszono też wątki globalne. Pałasiński zauważył, że zmiany na naszej planecie idą coraz dalej i grozi nam, że będą nieodwracalne.

– Po raz pierwszy w dziejach cywilizacji weszliśmy w taki etap, który naprawdę zagraża naszej egzystencji jako ludzkości, ale ja nie jestem pesymistą i uważam, że mamy 80 proc. szans, żeby przeżyć, ale tak, te granice zostały przekroczone w wielu obszarach – zgodził się Kossakowski. Jak wskazał znacznie większym zagrożeniem jest globalne ocieplenie.

W dalszej części poruszone zostały najważniejsze kwestie związane z katastrofą klimatyczną oraz roli partii zielonych w jej zapobieganiu. W jakim tempie globalne ocieplenie wpływa na gatunki roślin i zwierząt na ziemi? Kiedy na świecie skończy się tlen? Czy ludzi na naszej planecie będzie coraz więcej? Gdzie największe sukcesy odnoszą partie zielonych i kim są ich wyborcy? Jaki jest pomysł Partii Zielonych na zmiany w Polsce? Co było kluczem do sukcesu Zielonych w Niemczech?

Odpowiedzi na te pytania, oraz inne ciekawe kwestie znajdziecie w 16. odcinku podcastu naTemat.pl "ALLEGRO MA NON TROPPO", czyli godzina z Jackiem.

POSŁUCHAJ


***
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

Od 1977 był działaczem opozycji przedsolidarnościowej. W 1981 roku wyjechał z kraju do Włoch, gdzie mieszka do dziś. Był współzałożycielem Komitetu Solidarności we Włoszech. Był dziennikarzem Radia Zet, Rzeczpospolitej, Wprost i TVN24. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.