Czy będzie dziś burza? Ostrzeżenie IMGW najwyższego stopnia

Diana Wawrzusiszyn
9 lipca utrzymają się wysokie temperatury, którym będą towarzyszyły gwałtowne burze. IMGW wydał najwyższy alert trzeciego stopnia dla województwa warmińsko-mazurskiego. Gwałtownych zjawisk można spodziewać się w całej Polsce, najmniejsze prawdopodobieństwo występowania burz będzie na wschodnich krańcach krajów.
Gdzie jest burza? Pogoda, 9 lipca 2021. Fot. 123rf.com/ tomas1111
Według meteorologów IMGW do południa w piątek sytuacja atmosferyczna powinna być spokojna. Po południu od Pomorza po Śląsk oraz wieczorem od Mazur i Warmii, przez Mazowsze po Podkarpacie i Małopolskę będą przechodzić silne burze z dużym gradem i niszczącymi porywami wiatru. Synoptycy nie wykluczają, że miejscowo pojawią się trąby powietrzne. Możliwe są też zalania.

Upalny i burzowy piątek

W większości Polski będzie doskwierał upał. Chociaż temperatury maksymalne będą znacznie różniły się pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią kraju. Na wschodzie termometry mogą pokazać do 32 stopnie Celsjusza, zaś na zachodzie będzie to wartość niższa o ok. 10 st. C.


IMGW wydał alerty drugiego stopnia związane z upałem w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.
Pogoda 9 lipca 2021 r.Fot. Twitter/ IMGW

Gdzie będzie burza w piątek 9 lipca?


IMGW wydał też alerty związane z występowaniem miejscowo burz.

Najbardziej intensywnych zjawisk podczas burz należy spodziewać się w pasie od Opolszczyzny i zachodu Podkarpacia po Żuławy oraz Warmię i Mazury. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 50 mm, punktowo do 70 mm, porywy wiatru do około 100 km/h oraz lokalnie grad.


Najwyższe ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem dotyczą województwa warmińsko-mazurskiego, szczególnie w powiatach: kętrzyńskim, mrągowskim i szczycieńskim.

W tych rejonach burzom będą towarzyszyć silne ulewy. Spadnie od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr może wiać z prędkością 80-100 km/h. Miejscami możliwy jest też grad.

Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

Polska znajduje się obecnie w zasięgu płytkiego niżu Arno. Nad krajem rozciąga się ułożona z północy na południe strefa zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem do powstania nowych burz. Na wschodzie zalega gorąca masa powietrza zwrotnikowego, a na zachodzie wypierająca to powietrze, adwekcja powietrza polarno -morskiego.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut