Kilka wyjątkowych dni z kulturą żydowską. To już 18. odsłona festiwalu "Warszawa Singera"

Weronika Tomaszewska
To już 18. odsłona festiwalu "Warszawa Singer" związanego z żydowską kulturą. Tegoroczna "pełnoletnia" edycja tego wydarzenia zacznie się 21 sierpnia. W programie znalazły się ciekawe spektakle, koncerty oraz spotkania literackie. Kto swoim występem uświetni finał?
Na scenie podczas 18. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej wystąpi Dawid D'Or. Fot. materiały prasowe
18. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singer" to powód do świętowania. Z tej okazji organizatorzy przygotowali wyjątkowy plan wydarzenia, które potrwa od 21 sierpnia do 29 sierpnia 2021 roku.
Program wypełnią zarówno te duże imprezy, jak i kameralne spotkania. Inauguracja odbędzie się w Synagodze im. Małżonków Nożyków. W czasie koncertu pojawią się młodzi kantorzy z Izraela, Chaim Stern i Israel Nachman.
Fot. materiały prasowe
– Ich koncert pod nazwą "Next generation", jest wspaniałym symbolem nie tylko urodzin festiwalu, ale także wielkiej siły młodości i pasji, jaka przyświeca nam od początku istnienia – podkreśla Izabela Teodorkiewicz Wicedyrektor ds. programowych festiwalu.

Muzyka na 18. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Nie zabraknie także wielkich polskich artystów. Festiwal muzycznie uświetnią między innymi Dorota Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Robert Więckiewicz i Mikołaj Trzaska, zespół "Shofar" oraz "RGG".
RGG Fot. materiały prasowe

Spotkania literackie podczas 18. Festiwalu Kultury Żydowskiej


W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego, którego gospodarzem jest Remigiusz Grzela, pojawi się między innymi wnuczka I.B. Singera – Meirav Hen, prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Marian Turski oraz Józef Hen.

Przedstawienia teatralne na 18. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Nie zabraknie doskonałych przedstawień teatralnych w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć "Circus Kafka" w reż. Michała Walczaka, "Akademię Pana Kleksa" w reż. Michała Buszewicza, czy "Mykwę" w reż. Karoliny Kirsz i spektakl w jęz. jidysz "Burza/Pomiędzy. Der Szturem/Cwiszyn" w
reż. Damiana J. Necia.
Fot. materiały prasowe

Finał 18. odsłony Festiwalu Kultury Żydowskiej


Na finał gościem specjalnym będzie wybitny artysta David D'Or, który uznawany jest za jednego z największych współczesnych artystów sceny muzycznej Izraela. Swój występ zaprezentuje na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.


– Pomyślałam, że to świetny pomysł, aby ten wybitny artysta, obdarzony głosem o skali 5 oktaw, wystąpił na koncercie finałowym osiemnastej edycji – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

Kim jest David D'Or?


Mimo, że od dziecka David D'Or przejawiał zdolności wokalne, jego kariera rozwinęła się w czasie służby wojskowej, gdzie był członkiem sekcji rozrywkowej Centralnego Dowództwa Armii Wojskowej. Już wtedy założył swój pierwszy zespół, a jego droga artystyczna zaczęła nabierać tempa.

Od 1991 roku wydał 19 albumów długogrających, koncertował na całym świecie, śpiewając dla rzesz swoich fanów oraz najważniejszych osobistości: papieża Jana

Pawła II, Martina Luthera Kinga III, prezydenta Szimona Peresa, prezydenta Baracka Obamy oraz papieża Benedykta XVI. Współpracował również ze znakomitymi artystami takimi jak: Arik Einstein, Miri Messika, Jasmin Levi czy Kobi Aflalo.

Czytaj także: https://natemat.pl/blogi/magdagessler/25837,warszawski-cymes-po-co-nam-dzisiaj-zydowska-kultura

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut