Co oznaczają koła na fladze olimpijskiej? Poznaj ich symbolikę
Flaga olimpijska to jeden z najbardziej znanych symboli światowego sportu. Pięć złączonych kół na białym tle to historia, która ma ponad sto lat. Kto był jej twórcą? Gdzie szukać kolebki tej opowieści? Wyjaśniamy zagadkę jednego z najważniejszych elementów igrzysk.
Taką wersję flagi zaprezentowano w 1914 roku podczas kongresu z okazji dwudziestolecia podjęcia decyzji o wskrzeszeniu igrzysk. Uroczystość odbyła się, a jakże, w Paryżu. Tam też zatwierdzono flagę, choć z czasem zrezygnowano zarówno z motto, jak i gałązki oliwnej w "treści". Pozostały jednak spleciona koła na białym tle.
Inspiracja z igrzysk w Helsinkach
Pomysłodawcą zarówno symboliki kół olimpijskich jak i samej flagi był baron Pierre de Coubertin. Francuski inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej. Inspiracją był igrzyska w Helsinkach (1912), na których wystąpili sportowcy z pięciu kontynentów.
Od igrzysk w 1920 roku w Antwerpii eksponowana jest jej pierwsza kopia. Podczas belgijskiej imprezy flaga po raz pierwszy została oficjalnie zaprezentowana już podczas zmagań olimpijskich. Oryginał można oglądać w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.
- Niebieski – Europę
- Czarny – Afrykę
- Żółty – Azję
- Czerwony – Amerykę
- Zielony – Australię
Co ciekawe, motyw związany z kołami olimpijskimi znany był już w starożytności. A obecnie flaga to symbol szczelnie chroniony, również pod względem prawnym, jako znak towarowy. Aby jej użyć potrzebne jest pozwolenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Więcej informacji na temat igrzysk olimpijskich w Tokio znajdziesz w naTemat. Jesteśmy #GotowiNaTokio.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut