Kategoryczny zakaz strzelania w sylwestra. Rewolucyjny projekt jest już w Sejmie

Agata Sucharska
We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. W myśl nowych przepisów podmioty i osoby fizyczne, które nie zostały wyłączone z działania ustawy, nie będą mogły używać wyrobów pirotechnicznych, w tym fajerwerków. Oto szczegóły, jakie zaprezentowała posłanka Katarzyna Maria Piekarska.
Zakaz używania fajerwerków. Rewolucyjny projekt ustawy jest już w Sejmie. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Projekt ustawy ws. zakazu używania fajerwerków

W propozycji nowych przepisów zabrania się używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3. Według ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego są to wyroby przeznaczone do użytku na zewnątrz, które generują istotny poziom hałasu.

Zakaz ten, jak przewiduje projekt, nie będzie dotyczył przedsiębiorców i jednostek naukowych oraz podmiotów uprawnionych do ich używania na podstawie odrębnych przepisów. Pozostałe osoby w przypadku naruszenia takiego zakazu będą podlegać karze grzywny.
Kolejny punkt umożliwia radom gminy określenie w drodze uchwały dni 31 grudnia i 1 stycznia jako dni, w których zakaz fajerwerków nie obowiązuje. Jednak, co warto podkreślić, jeśli ustawa zostanie uchwalona w takim kształcie, to ograniczenia będą obowiązywać domyślnie wszędzie, a ich ewentualne zniesienie będzie możliwe tylko w te dni i dopiero po wcześniejszej uchwale radnych.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, używanie fajerwerków stanowi problem zarówno dla zwierząt wolno żyjących (dzikich), jak i zwierząt domowych (w szczególności kotów i psów) oraz ich opiekunów. Jest to też uciążliwe dla innych ludzi, którzy nie tolerują tego typu hałasów.


Jak zauważają autorzy projektu, chociaż fajerwerki na sylwestra są dla wielu nieodłącznym elementem corocznej zabawy, to niektórzy "strzelają" dużo wcześniej, a także w innych terminach, które nie mają takiego uzasadnienia. Celem ustawy jest więc ograniczenie używania wyrobów pirotechnicznych i zapobiegnięcie narażeniu zwierząt na cierpienie lub utratę zdrowia.
Czytaj także: Niecodzienne spotkanie Kaczyńskiego. Przez godzinę rozmawiał z posłanką KO

Projekt firmuje Katarzyna Maria Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która nieraz rozmawiała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o sprawach związanych z ochroną praw zwierząt.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut