Senatorowie z USA piszą list do Dudy. Apelują o weto ws. ustawy dotyczącej reprywatyzacji

Sebastian Kaniewski
Grupa 12 senatorów z USA opublikowała we wtorek list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o doprowadzenie od wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub jej zawetowania. Zdaniem senatorów prawo może utrudnić reprywatyzację mienia.
Grupa 12 senatorów z USA opublikowała we wtorek list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o doprowadzenie od wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub jej zawetowania Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
"Zdecydowanie uważamy, że to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski" – czytamy w liście opublikowanym przez senatorów.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, iż inicjatorem listu był Republikanin Marco Rubio z Florydy. Oprócz niego pozostałymi autorami listu są m.in. Tammy Baldwin, Jacky Rosen oraz James Lanfkord. Pod listem podpisało się również ośmiu innych senatorów - siedmiu Demokratów oraz jeden Republikanin.


Politycy w swoim liście apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten podjął działania mające na celu wycofanie projektu procedowanego aktualnie w Senacie lub, w przypadku jego przyjęcia, do zawetowania go. Zdaniem senatorów byłby to "najlepszy sposób zademonstrowania przez Polskę wyraźnego sprzeciwu wobec zbrodni nazistowskich Niemiec i wspieranych przez Sowietów polskich władz".
Senatorowie są zdania, że Polska jak dotąd była "sumiennym kustoszem miejsc pamięci o Holokauście". Wcześniej o wycofanie prawa apelował również amerykański Departament Stanu oraz szef MSZ Izraela Jair Lapid, który wyraźnie zaznaczył, że "prawo jest hańbą i może poważnie zaszkodzić stosunkom między dwoma krajami".

Projekt aktualnie znajduje się w Senacie. W poniedziałek senackie komisje przyjęły poprawki zmieniające najbardziej sporne przepisy. Nowelizacja ma zostać omówiona na najbliższym posiedzeniu, które zostało zaplanowane w tym tygodniu od środy do piątku.

Czytaj także: "Nowe polskie prawo jest hańbą". Szef izraelskiego MSZ ostro o ustawie reprywatyzacyjnej

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut