Gdzie zatankować przed wakacjami w Chorwacji? Sprawdzamy aplikacje i porównujemy ceny

Julia Łowińska
Wybieracie się na wakacje do Chorwacji? Z Polski to ponad 1000 km! Warto zastanowić się, gdzie zatankować samochód na tak długą podróż. Trasa prowadzi przez kilka krajów i dobrze wcześniej dowiedzieć się, u którego z naszych sąsiadów najtaniej wyjdzie się na benzynie.
Gdzie zatankować w drodze na Chorwację? Fot. Rachel Claire / Pexels

Gdzie zatankować w drodze do Chorwacji?

Wakacje w Chorwacji różnią się tym od innych wakacyjnych kierunków, że tu na ogół docieramy samochodem. W przeciwieństwie do lotu samolotem, nie trzeba ograniczać się do wzięcia tylko niektórych przedmiotów do bagażu. Czekają na nas za to inne wyzwania.
Przed wyruszeniem w trasę warto pamiętać o wielu rzeczach – m.in. o winietach, ważnych dokumentach i wyposażeniu auta na tak długą drogę. Warto też sprawdzić, co dzieje się na granicach u naszych sąsiadów.

Jeśli chodzi natomiast o paliwo, to cały czas najlepiej zatankować do pełna w Polsce, później uzupełnić bak na Węgrzech. Ceny za granicą są na ogół mniej korzystne. Jak przedstawia się sytuacja w w innych krajach?

Pb 95 w Europie

Jeśli mówimy o drodze do Chorwacji, to na ogół przed oczami staje nam najbardziej popularna trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię. Niedawno w naTemat polecaliśmy naszą alternatywną i mniej popularną drogę przez Węgry i Słowacją, która pozwoli uniknąć potwornych korków przy granicach.


Niezależnie jednak na co się zdecydujemy, warto sprawdzić ceny paliwa. W Polsce zatankujemy 7,63 zł/l, czyli taniej niż u większości państw. Ceny paliw w innych krajach to: Austria – 8,34 zł/l, Węgry – 5,80 zł/l, Chorwacja – 8,26 zł/l, Czechy – 8,38 zł/l, Słowacja – 8,18 zł/l, Słowenia - 7,27 zł/l. Tak przedstawiają się dane na wtorek 24 maja 2022. Ceny można sprawdzić np. na stronie e-petrol.pl, gdzie liczby są aktualizowane co tydzień.

Aplikacja: ile kosztuje paliwo?Jako że ceny paliwa zmieniają się też dynamicznie, kierowcy mogą też wspomóc się aplikacjami, które wyszukają dla nas dokładne ceny benzyny na poszczególnych stacjach.

Pierwszą i chyba najbardziej popularną są [b]Google Maps
. Wystarczy ustawić na mapie obszar, którym jesteśmy zainteresowani, a następnie wpisać w okno wyszukiwarki frazę ceny paliw. Jest jednak jedno "ale". Google pokazuje tylko te stacje, które udostępniły dane. W niektórych rejonach nie będzie zatem problemu, w innych nie znajdziemy nic.

Oprócz tego istnieje szereg innych możliwości – aplikacja Pistacje, Paliwodroid, Yanosik czy Fuelio – które poinformują nas o cenach benzyny, oleju napędowego czy LPG. Jednak mają one pewne mankamenty. Dane są dość rzadko aktualizowane i wprowadzane przez samych użytkowników. Może się zatem często zdarzyć sytuacja, w której w danym obszarze nie będzie informacji dotyczących cen paliwa.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut