Upalne noce nie dają Ci spać? Oto 6 sposobów, jak wychłodzić sypialnie podczas gorących tygodni

redakcja naTemat
Pełnia lata i rekordowo wysokie temperatury dają się wielu osobom we znaki. Poza skwarem w ciągu dnia często w perspektywie rozciąga się przed nami długa i upalna noc, która może doskwierać osobom, których organizmy gorzej radzą sobie w tropikalnych wręcz klimatach. Jak poradzić sobie z wynikającymi z tego powodu trudnościami? Oto kilka kroków, które pomogą obniżyć temperaturę w sypialni i całym mieszkaniu.
Upały dają ci się we znaki? Gorące noce mogą być przyczyną bezsenności. Fot. Polina Kovaleva / Pexels

1. Przewietrz pokój przed snem

I nie tylko. Latem otwarte okna również warto zostawić na noc. Ważne, żeby nie popełnić tych kilku błędów.

Przy naprawdę wysokich temperaturach lepiej jest nie zostawiać otwartych okien w ciągu dnia. W efekcie nie przewietrzymy pokoju, ale jedynie podniesiemy w nim temperaturę. Pokoje najlepiej chłodzić jest wcześnie rano, kiedy powietrze jeszcze nie zdąży się nagrzać lub wieczorem, kiedy temperatura już lekko spadnie.

Wietrzenie pokoju przed udaniem się na spoczynek dobrze wpływa na jakość snu. Latem okna można zostawić otwarte na całą noc. Zimą, mimo chłodniejszych temperatur, też warto wywietrzyć sypialnię zaraz przed snem.

2. Tak dla roślin

O tym, że rośliny skutecznie chłodzą powietrze, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy udać się do wybetonowanego centrum miasta, a następnie na jego obrzeża, aby poczuć różnicę temperatur. Podobnie i w sypialni – duża ilość roślin zdecydowanie polepszy jakość powietrza, wychłodzi je i wpłynie na jakość naszego snu.


Rośliny nie tylko pochłaniają wydychany przez nas CO2, ale także absorbują znajdujący się w powietrzu smog, o który w mieście nietrudno. Dobrze w tej roli sprawdzą się np. paprotka czy fikus.

3. Lekkie prześcieradła

O ile zimą przyjemnie jest zakopać się pod grubą warstwą kołdry, o tyle latem dużo lepiej sprawdzą się przewiewne tkaniny. Wiedzą o tym mieszkańcy południowych krajów, którzy są już specjalistami w "walce" z upałami. Tam najczęściej jedynym przykryciem w nocy jest prześcieradło.

Ciało też podziękuje nam, jeśli zdecydujemy się spać nago. Im mniej warstw na siebie nałożymy, tym łatwiej będzie skórze oddychać. Przy okazji nie będzie oczywiście aż tak gorącą i będziemy się mniej pocić.

4. Odłącz urządzenia elektryczne

Latem postaraj się jak najmniej korzystać z piekarnika, żelazka, mikrofalówki czy komputera. Wszystkie te urządzenia szybko nagrzewają się na skutek produkowanej energii, co błyskawicznie podgrzewa temperaturę w całym mieszkaniu. Warto zaoszczędzić na rachunkach, co przy okazji obniży temperaturę w pokoju.

Bez piekarnika nie da się gotować? Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza latem nasz organizm nie domaga się tak sycących potraw. Świetnie sprawdzą się zatem różnego rodzaju bowle z surowymi warzywami, które przy okazji będą zastrzykiem witamin i zwiększą odporność!

5. Mokre prześcieradła i wilgoć

To tzw. "metoda babć", ale za to jakże skuteczna. Rozwieszenie w pokoju mokrych prześcieradeł i tetr może obniżyć temperaturę już o 2-3 st. Celsjusza! Inną metodą może być napuszczenie lodowatej wody do wanny. Ale uwaga: żeby nie było tak nieekologicznie, taką wodę warto potem zużyć – na przykład do podlewania kwiatów.

Zdecydowanie bardziej nowoczesna metoda, to dobrze dobrane nawilżacze powietrza, które uratują niejeden pokój.

Dobrze przed snem zrobi też chłodna kąpiel czy prysznic, która wystudzi trochę ciało i uspokoi umysł.

6. Zasłony lub rolety

W ciągu dnia warto ochronić mieszkanie lub dom przed falą gorąca. Zasłony w oknach pozwolą trochę zniwelować działanie promieni słonecznych. Najlepiej sprawdzą się bawełniane tkaniny w jasnych kolorach, które nie przyciągają zbyt dużej ilości światła.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut