Nekrofil z Poznania. Wykopywał trumny i zabijał, bo tak się zaspokajał

Tomasz Ławnicki
Edmund Kolanowski – to imię i nazwisko po dziś dzień budzi grozę. Seryjny morderca i nekrofil z Poznania. Zabił i okaleczył zwłoki dwóch kobiet i jednej dziewczynki (przynajmniej za tyle sąd go skazał, w rzeczywistości ofiar mogło być więcej). W orzeczeniu sądu mowa jest też o sześciu profanacjach zwłok. Kolanowski był jednym z ostatnich przestępców, wobec których wykonano wyrok kary śmierci.
Przez wiele miesięcy po zatrzymaniu Edmund Kolanowski nie przyznawał się do zamordowania 11-letniej Alinki z poznańskiego osiedla Naramowice. Owszem, potwierdzał, że to on rozkopywał groby na cmentarzu, że wydobywał trumny, a z ciał zmarłych kobiet precyzyjnie wycinał organy płciowe i piersi. Wiedział, że za tego rodzaju przestępstwo grozi mu w sumie niewiele.

Poznańscy milicjanci, aby namierzyć nekrofila, bardzo długo przesiadywali nocami w ukryciu między grobami. W nocy z 6 na 7 maja 1983 r. już prawie go mieli - ale w krytycznym momencie zacięła się służbowa broń i nekrofil wymknął się funkcjonariuszom. Jednak pozostawił po sobie ślad buta. Przestępcę udało się wytypować i zatrzymać w zakładzie pracy nieco ponad tydzień później, 16 maja.

Dlaczego Kolanowski okaleczał zwłoki kobiet i wycinał ich narządy? Otóż przyszywał je do manekina, którego sam sobie sprawił. I zaspokajał się seksualnie z owym manekinem. A po paru dniach narządy odpruwał i wrzucał do pieca, aby je spalić. Ówcześni śledczy i patolodzy nigdy wcześniej nie spotkali się z takimi zbrodniami.

Telewizja CBS Reality wyprodukowała pięcioodcinkowy serial dokumentalny "Kryminalne śledztwa PRL". Pierwszy odcinek poświęcony jest właśnie nekrofilowi z Poznania, Edmundowi Kolanowskiemu. Premiera zaplanowana jest na wtorek 3 sierpnia o 22:00 na antenie CBS Reality.

Po latach od zatrzymania i stracenia nekrofila z Poznania twórcy serialu dotarli do niezwykłych świadków i uczestników tamtych zdarzeń, m.in. do jego kolegi z pracy, do adwokata, który z urzędu bronił Edmunda Kolanowskiego oraz do śledczych, którzy go tropili.
ODCINEK 1. Nekrofil z Poznania
(Edmund Kolanowski)

Z trumny w kaplicy na poznańskim cmentarzu znika ciało, z grobów są wykopywane kobiece zwłoki, a w Naramowicach zostaje zamordowana dziewczynka. Wszystkie zbrodnie łączy jedno – ciała są okaleczone w okrutny sposób. Poszukiwanie mordercy-nekrofila stanie się nie tylko jednym z najgłośniejszych, ale i najtrudniejszych śledztw milicji w okresie PRL. Przełom następuje pewnej majowej nocy w 1983 roku. Na cmentarzu w Miłostowie dwóch milicjantów na patrolu widzi mężczyznę, który próbuje wyciągnąć zwłoki kobiety z trumny. Jeden z mundurowych próbuje postrzelić podejrzanego, niestety broń się zacina i mężczyzna ucieka. Jednak pozostawia po sobie ślad…

ODCINEK 2: Polowanie na bogacza
(Stefan Rachubiński)

Jest rok 1965 i społeczność Bydgoszczy żyje w ciągłym strachu – w mieście grasuje „wampir”. Niedaleko ulicy Smukalskiej zostają znalezione zwłoki zamordowanej prostytutki, w różnych miejscach coraz częściej dochodzi do ataków na kobiety na tle seksualnym, a wkrótce w lesie ginie kolejna prostytutka. Jej ciało jest pocięte scyzorykiem, znalezionym na miejscu zbrodni. Milicja prowadzi intensywne śledztwo, przesłuchuje niemal 3 tys. świadków. Funkcjonariusze decydują się na publikację w lokalnej gazecie najpierw zdjęcia ostatniej ofiary, a potem informacji o kolejnych postępach w śledztwie. Dzięki temu odnajdują się nowi świadkowie, a krąg podejrzanych o morderstwo zaczyna się zawężać.

ODCINEK 3: Wampir naśladowca
(Joachim Knychała)

Śląsk, lata 70. Na ulicach miast grasuje morderca. 15 kobiet traci życie. Kiedy milicji udaje się postawić przed sądem sprawcę – Zdzisława Marchwickiego, czyli „wampira z Zagłębia” – dochodzi do kolejnych ataków na kobiety. Sposób działania napastnika jest niezwykle podobny do zachowania Marchwickiego. Milicja wznawia śledztwo – zakłada podsłuchy, zastawia pułapki, zbiera kolejne ślady, dowody i zeznania. Tymczasem „wampir” zaczyna atakować także dziewczynki. Przełomem w sprawie jest zeznanie kobiety, która cudem przeżyła napaść i próbę zabójstwa. Milicjanci typują podejrzanego, jednak ten ma mocne alibi…

ODCINEK 4: Głowa w pudełku
(Kazimierz Polus)

W Szczecinie na śmietniku zostają znalezione zwłoki dziecka. To 8-letni chłopiec, którego zaginięcie zgłoszono niecałe pół roku wcześniej. Jest rok 1971, mordercy nie udaje się znaleźć. 12 lat później pod Poznaniem milicja zostaje powiadomiona o znalezieniu części ciała mężczyzny. Jego głowę morderca umieścił w kartonowym pudełku. Kiedy śledztwo w tej sprawie utyka w martwym punkcie, milicja decyduje się na opublikowanie zdjęcia głowy w lokalnej gazecie. Dzięki temu zdobywa zeznanie, które okaże się kluczowe dla wytypowania sprawcy.

ODCINEK 5: Skorpion
(Paweł Tuchlin)

Koniec lat 70. Na miejscu zbrodni we wsi Niestępowo na Pomorzu, obok zwłok młodej dziewczyny, policja znajduje narzędzie mordu: młotek. Jest na nim nazwa zakładu pracy, w którym zatrudnionych jest 2 tys. osób. Milicjanci przesłuchują pracowników i chociaż nie wyłaniają podejrzanego, mają nadzieję, że szeroko zakrojone działania odstraszą mordercę. Niestety w następnych miesiącach dochodzi do kolejnych zabójstw i ataków na kobiety w całym województwie. Śledztwo przejmuje specjalnie powołana grupa operacyjna „Skorpion”, w której skład wchodzi 11 doświadczonych milicjantów. Napastnik za każdym razem uderza swoje ofiary tępym narzędziem, zabiera drobne kosztowności i onanizuje się nad ich ciałami - nie zostawia jednak żadnych dowodów. Wreszcie popełnia błąd, który zmienia bieg śledztwa.

Premiera serii „Kryminalne śledztwa PRL” we wtorek 3 sierpnia o 22:00 na CBS Reality, kolejne odcinki we wtorki o 22:00.

materiały CBS Reality

Wśród osób, które wystąpiły w pierwszym odcinku serialu CBS Reality, jest Michał Larek, pisarz, nauczyciel akademicki, autor kryminalnego podcastu "Zabójcze opowieści", współautor reportażu "Martwe ciała" o Edmundzie Kolanowskim, a także autor thrillera inspirowanego zbrodniami Kolanowskiego zatytułowanego "Chirurg". Wraz z Marcinem Myszką współtworzą audioserial "Sprawa Edmunda Kolanowskiego" – premiera 3 sierpnia, tuż po emisji pierwszego odcinka "Kryminalnych śledztw PRL".

Michał Larek jest gościem najnowszego odcinka podcastu "Morderstwo (nie)doskonałe".

Zapraszam do słuchania, oglądania i komentowania.
OGLĄDAJ




Program dostępny również na:

Artykuł powstał we współpracy z CBS Reality.