Rząd powoła Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. "To odpowiedź na ataki"

Sebastian Kaniewski
Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że zostanie powołane Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Plan zakłada, że CBZC powstanie 1 stycznia 2022 roku. To odpowiedź rządu na szerzące się ostatnio cyberataki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że zostanie powołane Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Do starych zagrożeń dochodzą nowe - ze świata, który dominuje w naszym życiu. Zaledwie kilkanaście dni temu grupa hakerów, jak donoszą media, powiązanych z Rosją zaatakowała systemu bardzo wielu firm żądając okupu 70 mln dolarów. Mamy do czynienia z bardzo zorganizowaną, międzynarodową siatką grup przestępczych. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym jak i obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym – mówił Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

W dalszej fazie konferencji szef polskiego rządu dodał, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie współpracowało z istniejącymi już departamentami w służbach cywilnych i specjalnych. Projekt ustawy o powołaniu CBZC został przygotowany w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji. Struktura organizacji będzie wyglądała analogicznie jak w Centralnym Biurze Śledczym Policji. – W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające. Potrzebne tutaj jest przełomowe działanie, potrzebna jest poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taką inwestycją będzie powołanie nowej, specjalnej, dobrze zorganizowanej służby. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby – uważa minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Służba ma liczyć około 1800 funkcjonariuszy. Funkcjonariuszom ustawowo przysługiwać będą stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji. W praktyce oznacza to, że pracownicy CBZC będą zarabiali miesięcznie około 15 tysięcy złotych netto.


Czytaj także: Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego ws. cyberataków. "Przeprowadzone z Rosji"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut