Zły stan drogi. Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie, gdy ucierpi twój samochód?

Artykuł sponsorowany
W ciągu ostatniej dekady jakość dróg w Polsce się poprawiła, ale wciąż stan niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sytuacje, gdy dochodzi do uszkodzenia samochodu z powodu wjechania w dziurę na drodze, nadal nie należą do rzadkości w naszym kraju. Czy poszkodowany w takich okolicznościach kierowca może ubiegać się o odszkodowanie? I kto powinien zapłacić za naprawę auta?
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych za stan drogi odpowiada jej zarządca. Kierowca, którego auto doznało uszkodzeń z powodu zaniedbania zarządcy drogi (np. dziury w jezdni), ma prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania Pixabay.com
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych za stan drogi odpowiada jej zarządca. Jest to podmiot, który ma obowiązek dbać o należyte utrzymanie jej nawierzchni oraz wykonywanie prac remontowych i robót interwencyjnych. Zarządca drogi ponosi odpowiedzialność nie tylko za szkody majątkowe (np. uszkodzona felga w aucie), ale także osobowe (np. rozstrój zdrowia na skutek wypadku drogowego).

W przypadku dróg publicznych w Polsce za drogi krajowe odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, za drogi wojewódzkie – zarząd województwa, za drogi powiatowe – zarząd powiatu, a za drogi gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zarządcami dróg niepublicznych mogą być natomiast spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub osoby prywatne.


W jaki sposób można sprawdzić, kto jest zarządcą drogi? W tej identyfikacji pomoże wezwana na miejsce zdarzenia drogowego policja lub straż miejska. Inną opcją weryfikacji jest wystosowanie przez właściciela samochodu pytania do Urzędu Gminy, na terenie której doszło do zdarzenia ze szkodą dla auta. Ewentualnie można zgłosić się z takim zapytaniem do Wydziału Drogownictwa Starostwa Powiatowego.

Kierowca, którego auto doznało uszkodzeń z powodu zaniedbania zarządcy drogi, ma prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego pośrednio za powstałą szkodę. Aby je jednak uzyskać, musi udowodnić winę (zaniechanie) zarządcy drogi, na której doszło do uszkodzenia pojazdu. Jak może dochodzić swoich praw i zawalczyć o zadośćuczynienie za poniesione koszty naprawy samochodu?

Przed złożeniem wniosku o odszkodowanie koniecznie trzeba zebrać materiał dowodowy. Filarem tej dokumentacji będzie notatka sporządzona przez policję lub straż miejską wezwaną na miejsce zdarzenia. W tym dokumencie powinna znaleźć się informacja o stanie drogi, na której samochód został uszkodzony. Zdecydowanie jednak warto we własnym zakresie zgromadzić inne dowody na poparcie wysuwanych roszczeń.

Co może posłużyć za argument w dochodzeniu odszkodowania od zarządcy drogi? Przede wszystkim zdjęcia uszkodzeń samochodu i miejsca zdarzenia, ze szczególnym naciskiem na wygląd uszkodzenia nawierzchni, obrazujący głębokość dziury, w którą wjechało auto. Przydadzą się też pisemne zeznania świadków zdarzenia, kosztorys naprawy auta z warsztatu, wycena rzeczoznawcy i wymieniona uszkodzona część.

Pełną dokumentację poszkodowany kierowca składa u zarządcy drogi. Na zgłoszenie wniosku o odszkodowanie właściciel pojazdu ma 3 lata, bo tyle według prawa trwa odpowiedzialność zarządcy drogi za szkodę. Z chwilą otrzymania wniosku odpowiedni organ ma 30 dni na wydanie decyzji. Może się zgodzić ze stanowiskiem pokrzywdzonego albo odmówić żądania. Od odmowy kierowcy przysługuje prawo do odwołania.

W przypadku rozpatrzenia odwołania negatywnie poszkodowanemu kierowcy pozostaje skorzystanie z drogi sądowej, czyli wszczęcie postępowania cywilnego. W dochodzeniu prawa do odszkodowania na drodze powództwa cywilnego zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Prawdopodobieństwo uzyskania rekompensaty zmniejszają zawsze takie okoliczności jak niekompletna dokumentacja dowodowa, zły stan techniczny pojazdu czy nadmierna prędkość i inne naruszenia przepisów drogowych przez kierowcę.

Niezależnie od dochodzenia odszkodowania z tytułu OC zarządcy drogi, właściciel auta, które wjechało w dziurę w jezdni i doznało przez to szkody, może zwrócić się do prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego o sfinansowanie naprawy samochodu, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zostało wykupione dobrowolne ubezpieczenie AC. Taką polisę każdy kierowca może nabyć w stacjonarnym oddziale zakładu ubezpieczeń, bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub zdalnie przez telefon albo internet.

Artykuł sponsorowany