Po senatorach przyszedł czas na kongresmenów. Zaapelowali do polskich władz ws. lex TVN

Anna Świerczek
Grupa członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała w piątek oświadczenie, w którym poinformowano, że przyjęcie w Polsce znowelizowanej ustawy o mediach wpisywałoby się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce". Kongresmeni napisali wprost, że forsowana przez PiS nowelizacja "uderzy w inwestycję amerykańskiej firmy medialnej Discovery, która jest właścicielem TVN24".
Fot. Paweł Wodzyński / East News
Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów wydali oświadczenie w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej, określanej też jako lex TVN. Wśród autorów oświadczenia znaleźli się zarówno przedstawiciele demokratów, jak i republikanów.

"Jeśli ustawa taka zostanie uchwalona, ​​oznaczać ona będzie zmuszenie koncernu medialnego Discovery, właściciela TVN24 będącego największym niezależnym kanałem informacyjnym w kraju, do opuszczenia rynku polskiego. Fakt ten, niestety, wpisuje się w niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce" – napisali w oświadczeniu kongresmeni.


O "niepokojącym trendzie" świadczy zdaniem autorów oświadczenia "spadek Polski w najnowszym rankingu World Press Freedom Index na najniższą do tej pory, 62. pozycję po pięciu następujących po sobie latach pogarszania się"

Kongresmeni przypomnieli, że od kiedy "ruch Solidarności pchnął Polskę na drogę przemian z dyktatury komunistycznej do liberalnej demokracji, silne, stabilne oraz ponadpartyjne wsparcie dla stosunków polsko-amerykańskich opierało się na wspólnym zaangażowaniu w zasady demokratyczne oraz podstawowe prawa wszystkich naszych obywateli".

W oświadczeniu zaznaczono, że "Kongres będzie uważnie obserwował los nowej ustawy medialnej oraz kwestię odnowienia koncesji TVN i zachęca rząd Polski do tego, aby sytuacja wolnych oraz niezależnych mediów, jak również inwestycji USA w Polsce była zabezpieczona".

Dwa dni temu podobne oświadczenie opublikowała grupa senatorów z USA. Jak informowaliśmy w naTemat, padły wtedy mocne słowa o tym, że ewentualne wprowadzenie lex TVN w życie może rzutować na polsko-amerykańskie relacje. "Wprowadzenie tych przepisów będzie miało negatywny wpływ na nasze relacje w zakresie obronności, handlu i biznesu" – napisali senatorowie.
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem nowelizacji, który 27 lipca przyjęła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, w Polsce mogłyby nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W praktyce oznacza to, że PiS mógłby się pozbyć redakcji, która ujawniła niejedną aferę w obozie władzy. Właścicielem TVN jest bowiem amerykański koncern Discovery. Należy jednak podkreślić, że zarządza on stacją przez spółkę Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Holandii, należącej do EOG.
Czytaj także: Kaczyński ma nowy plan ws. projektu anty–TVN. "Wniosek do Trybunału jest już przygotowany"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut