Nasze najlepsze igrzyska w XXI wieku. Zobacz 14 momentów triumfu Biało-Czerwonych

Igrzyska olimpijskie w Tokio były najlepsze dla Biało-Czerwonych pod względem dorobku medalowego w XXI wieku. Nasza reprezentacja zdobyła 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 17. miejsce. Przeżyjmy jeszcze raz 14 medalowych momentów naszych zawodniczek i zawodników.
Anita Włodarczyk złota i Malwina Kopron brązowa - taki był polski konkurs rzutu młotem kobiet w Tokio Fot. Iwanczuk/Sport/REPORTER/East News
Medal na otwarcie naszego dorobku wyłowiliśmy z wody. A wszystko za sprawą srebrnego krążka wioślarek. Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, nasze wicemistrzynie z czwórki podwójnej. Pierwsze złoto olimpijskie w Tokio zdobyliśmy za sprawą sztafety mieszanej 4x400 metrów w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński.

Do tego trójka z półfinału, również złota: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik. Po trzeci medal ponownie wybraliśmy się do wody. Tym razem kajakarki i dwójka Karolina Naja i Anna Puławska na dystansie 500 m. Drugi srebrny medal dla Polski stał się faktem. Jak się później miało okazać, nie ostatni dla kajaków. Dużą niespodzianką był brązowy medal w zapasach autorstwa Tadeusza Michalika. Polak w świetnym stylu poradził sobie w walce o olimpijskie podium. Michalik walczył "klasykiem" w kategorii 97 kg.

Potrójnie złota Anita

Współczesną królową polskiej lekkoatletyki jest bez wątpienia Anita Włodarczyk. Polka w Tokio zdobyła swój trzeci złoty medal. Brązowy medal w konkursie młociarek zgarnęła za to Malwina Kopron. Co bardzo dobrze wróży na przyszłość polskiego młota. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill na wodach Enoshimy pokazały się ze świetnej strony. Polska załoga w klasie 470er zdobyły srebrny medal. Na 800 m niespodziewany brązowy medal zdobył Patryk Dobek. To był świetny bieg Polaka, który do samego końca walczył z utytułowanymi rywalami.

Polska potęgą lekkoatletyczną

Sukces Anity Włodarczyk w rzucie młotem w konkursie panów powtórzył Wojciech Nowicki. Rekord życiowy i złoto olimpijskie zdobyte. Brązowy krążek w tym samym konkursie zdobył za to Paweł Fajdek. Polak zapomniał o koszmarach z poprzednich igrzysk w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), gdzie nie wchodził nawet do olimpijskiego finału. Dawid Tomala to jedna z największych sensacji igrzysk w Tokio. Cieszymy się, że była autorstwa akurat Polaka, który wygrał w chodzie sportowym na 50 km. Wicemistrzynią olimpijską w rzucie oszczepem została Maria Andrejczyk. Dla Polki to pierwszy medal z igrzysk, w Rio de Janeiro była na najgorszej, czwartej pozycji. Brązowy medal zdobyły za to nasze kajakarki. Historyczny, pierwszy w czwórce dla Polek, autorstwa kwartetu: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. Biało-Czerwone były trzecie na 500 m. Ostatni, 14. medal dla Polski na igrzyskach w Tokio zdobyła sztafeta 4x400 m. Nasze ukochane "Aniołki Matusińskiego" w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Srebro otrzymała również półfinalistka z naszej sztafety, Anna Kiełbasińska. Biało-Czerwoni zdobywając 14 medali osiągnęli najlepszy wynik od igrzysk w Sydney (2000). W Australii krążków naszej reprezentacji również było czternaście.