"Czy pani mówi poważnie?” Anita Werner kontra wiceminister Paweł Jabłoński

Diana Wawrzusiszyn
W programie “Kawa na ławę” doszło do ostrej wymiany zdań między Anitą Werner i wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Dziennikarka porównała sytuację w polskich mediach do Białorusi.
Fot. Instagram/ anita_werner_official
Tematem spornym była kwestia głośnej ustawy “Lex TVN”. Anita Werner (zastępująca stałego prowadzącego Konrada Piaseckiego) zacytowała pewne pismo:

Mam jeden cytat dla pana ministra. “To kolejny element trwającej od wielu miesięcy nagonki władz na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż rządzący. Restrykcje wobec niezależnych mediów i wolności słowa wkomponowują się we wciąż poszerzane mechanizmy represji i zastraszania społeczeństwa, co jest nieakceptowalne przez społeczność międzynarodową”. Czy pan wie, co to jest za tekst?

Wiceminister Paweł Jabłoński poprosił o wyjaśnienie. Werner odpowiedziała, że jest to oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych w kontekście mediów na Białorusi.

– Skoro polskiemu rządowi znajome są standardy niezależnego dziennikarstwa, to dlaczego z taką samą żarliwością nie stoi na stanowisku, na straży, niezależnego dziennikarstwa w Polsce? – zapytała dziennikarka.


Jakiego rodzaju represjom poddawane jest TVN?



Wiceminister Jabłoński oburzył się na zaczepkę prowadzącej.

– Czy pani mówi w tej chwili poważnie? Czy pani uważa i chce pani przekazać w tej chwili naszym widzom, że media w Polsce traktowane są przez rząd tak samo, jak media na Białorusi? – dopytywał.
Czytaj także: Zdumiewające słowa Kaczyńskiego o poprawce do "lex TVN". "Ryzyko narkobiznesu"
Z tonu nie schodziła także Anita Werner:

– Ja pytam, dlaczego rząd polski nie stoi tak na samo na straży niezależności mediów w Polsce – odparła Werner.

Jabłoński chciał dowiedzieć się, dlaczego dziennikarka TVN porównuje sytuację Polski z tą na Białorusi. Wiceminister kilkukrotnie powtarzał to samo pytanie:

Jakiego rodzaju represjom poddawane jest TVN?

“Lex TVN”

Losy przedłużenia koncesji telewizji TVN. Lex TVN to projekt ustawy medialnej, zaproponowanej przez obecny rząd. Wśród zmian znajduje się zapis, który wyklucza wydanie koncesji na nadawanie stacji, jeśli ta jest zależna od podmiotu zagranicznego, “niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Gospodarczego”, a właścicielem telewizji TVN jest amerykańskiego koncernu Discovery. Wejście w życie nowelizacji oznaczałoby, że TVN-owi nie można byłoby przyznać koncesji.