Holenderskie "kostki do gry", mieszkanie w samolocie czy w skałach? Oto najdziwniejsze domy świata

Julia Łowińska
Nie każdy urządzając swój dom kieruje się tym, żeby było funkcjonalnie i przytulnie. Dom podążający za słońcem czy mieszkanie w samolocie? Ci architekci projektując puścili wodze fantazji, a w efekcie powstały budowle jak z krainy snów.
"Kijk Kubus", czyli żółte domki w kształcie stożków to wizytówka miasta. Fot. Julia Łowińska

Skalny dom w Portugalii

Casa de Penedo w portugalskim Fafe to niezwykły "skalny dom". Ulokowany na północy kraju budynek swoją nazwę zawdzięcza oczywiście czterem skałom, które posłużyły za solidną podstawę otaczającą dom ze wszystkich stron. Ta piękna estetyczna forma praktycznie wtapia się w otoczenia i wygląda, jakby wyrosła z ziemi.
Dom służył kiedyś jako budynek mieszkalny. Teraz działa jako muzeum.Fot. casadepenedofafe.com
Konstrukcja powstała w latach 70. i niegdyś służyła jako normalny budynek mieszkalny. Teraz funkcjonuje jako muzeum i atrakcja turystyczna. Z okien roztacza się widok na wszystkie 4 strony świata, a nieopodal jest basen.
Na łonie natury w pobliżu domu zlokalizowany jest też basen.Fot. casadepenedofafe.com

Podążając za słońcem, czyli okrągły dom

Idea domu, który "nie stoi w miejscu" nie jest wcale żadną nowością. Wręcz przeciwnie – wizja budynku, który z jednej strony może być schronieniem i ostoją, a z drugiej nie jest aż taki "nudny" i stateczny, zdaje się prześladować architektów od dawna.


Jedna z pierwszych takich realizacji to projekt Villa Girasole autorstwa włoskiego artysty Angela Invernizziego. Okrągły dom miał podążać za słońcem, dzięki specjalnej konstrukcji, która umożliwiała rotację przy napędzie benzynowym.

Od tego czasu powstało wiele podobnych projektów, które z biegiem lat jeszcze bardziej "zintegrowały się" z najbliższą gwiazdą ziemi. Przykładem może być "Circambulant House" (ang. dom okrężny), znany również jako "The Round House" (ang. okrągły dom) w Connecticut, w USA.

Historia domu sięga lat 60., kiedy to podróżujący przez malownicze rejony Richard Foster zakochał się w dolinie, którą określił, jako "amfiteatr". Postanowił wybudować tu dom, który zapewniłby niesamowite widoki, niezależnie od pokoju, w którym by się znajdowało. Budynek miał podążać za słońcem, a napęd zapewniała pozyskana od niego energia. W ten sposób powstał niezwykły dom, którego domownicy są poniekąd w ciągłym ruchu. Obracają się bryła wygląda zjawiskowo.
Obracający się dom podąża za promieniami słonecznymi.Fot. roundhousewilton.com

Od tego czasu dom zdążył zmienić właściciela i został też trochę podrasowany, ale nadal wierny czasom, w których został wybudowany i utrzymany w duchu modernizmu. Nietuzinkowa konstrukcja została niejednokrotnie wyróżniona w prestiżowych magazynach architektonicznych.

Kijk Kubus w Rotterdamie

Domki przypominają kostki do gry.Fot. Julia Łowińska
Domy-kostki w Rotterdamie

to jedna z najbardziej ikonicznych budowli nowoczesnego holenderskiego miasta. Zaprojektowane pod koniec lat 70. ubiegłego wieku przez Pieta Bloma stały się główną atrakcją w centrum. 38 małych żółtych domków ma nietypowy kształt, który sprawia, że w środku są... cóż, niezbyt funkcjonalne.

Pochylone ściany w mieszkaniach nie należą do najbardziej praktycznych. Budowla przyciąga za to tłumy turystów. Żeby było zabawniej, domy rozciągają się w paśmie, które stanowi pewnego rodzaju pomost nad ulicą. Pod Kijk Kubus przejeżdżają samochody, które widać ze skośnych okien nietypowych domków.

Kijk Kubus to najbardziej znana atrakcja Rotterdamu.Fot. Julia Łowińska

Mieszkanie w samolocie

Coś dla fanów latania? Jeśli zdecydowanie lepiej czujecie się w podróży, to odpowiedzią może być przedziwny dom w libańskiej Miziarze. Kształt budynku nie przypomina jednak do końca prawdziwej maszyny, ale wygląda jak gigantyczny zabawkowy samolot. W istocie, nie jest to prawdziwy samolot, ale dzięki temu dom jest bardziej funkcjonalny. Inspiracją był Airbus A380, a wybudowała go libańska para, która na codzień mieszka w Australii. Na skrzydłach maszyny ulokowany jest taras. W "domu" jest 38 okien, które niestety nie gwarantują wiele światła. Jest też sypialnia, salon, łazienka i wszystko czego potrzeba. Teren dookoła posiadłości przypomina płytę lotniska.

Dom Kereta – Warszawa

Ten najwęższy dom świata miał być zrobiony w sposób bardzo ergonomiczny – niby malutki, ale jest wszystko, czego potrzeba. A zlokalizowany jest w samej stolicy. Warszawski Dom Kereta został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego w 2012 r. i jest najwęższym domem świata. W środku znajduje się sypialnia, łazienka i kuchnia, ale dom nie należy do najbardziej funkcjonalnych. Maleńka lodówka zmieści tylko dwa posiłki. Mimo to budynek zyskał miano ikonicznego i został wyróżniony w wielu branżowych magazynach. Oficjalnie jest to instalacja artystyczna, bowiem nie spełnia wymogów polskiego budownictwa, ale działał również jako rezydencja.

Czytaj także: Najbrzydsze domy w Polsce i na świecie. Tych koszmarków nie można "odzobaczyć" [ZDJĘCIA]

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut