Duda podpisał kontrowersyjną nowelizację KPA. To zaostrzy stosunki z USA i Izraelem

Agata Sucharska
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Wprowadzone zmiany dotyczą ograniczenia do 30 lat możliwości zaskarżenia decyzji administracyjnych podjętych przez władze z rażącym naruszeniem prawa. Zapisy ustawy budzą duże kontrowersje w USA i Izraelu.
Zmiany w przepisach dot. reprywatyzacji. Prezydent podpisał nowelizację KPA. Fot. Jakub Kamiński / East News
"Podjąłem dziś decyzję w sprawie ustawy, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego" – oświadczył prezydent.

"W mojej ocenie jest to zakończenie stanu niepewności, kiedy to nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat. Praktyka pokazała, że często właściciele ci byli fikcyjni, a kosztem dziesiątek tysięcy ludzi wyrzucanych na bruk bogaciły się grupy przestępcze." – dodał Andrzej Duda.
Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia ustawa sprawia, że nawet jeżeli władze podjęły niezgodną z prawem decyzję, to po 30 latach nie będzie można jej zaskarżyć na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego. Zamyka to drogę do odzyskania utraconych majątków w czasach PRL, na co zwracał uwagę m.in. minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid.


Zmiany dotyczące reprywatyzacji budziły także zastrzeżenia amerykańskiej administracji. Niedawno sekretarz stanu USA zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o odmowę podpisania ustawy, która ograniczająca prawa ofiar Holokaustu i ich spadkobierców lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

"Polska jest ważnym sojusznikiem NATO, który rozumie, że Sojusz Transatlantycki opiera się na wzajemnym zobowiązaniu do respektowania wspólnych wartości demokratycznych" – napisał Antony Blinken, przy tej samej okazji krytykując także atak rządu PiS na TVN24.
Czytaj także: Nowa odsłona sporu dot. reprywatyzacji. Izrael poprosił USA o pomoc ws. polskiej ustawy