Duda zapowiedział zawetowanie lex TVN? Tak odczytano jego słowa z placu Piłsudskiego
Jaką decyzję podejmie Andrzej Duda ws. lex TVN, gdy projekt trafi w końcu na jego biurko? Treść prezydenckiego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego może sugerować, że głowa państwa ją zawetuje. Wszystko przez fragment o zapewnieniu dotrzymania sojuszy oraz ochronie konstytucyjnych zasad.
Zniknięcie z anteny TVN to nie jedyna konsekwencja, którą niesie ze sobą wcielenie w życie tej ustawy. Będzie ona oddziaływać też na stosunki Polski i USA. Stacja należy bowiem do amerykańskiego koncernu Discovery, a nowe regulacje mogą negatywie wpłynąć na inwestowanie w naszym kraju, co podkreślił sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone projektem ustawy uchwalonym dziś przez niższą izbę polskiego parlamentu, który jest wymierzony w najchętniej oglądaną niezależną stację informacyjną, która jest również jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce" – można przeczytać w jego oświadczeniu.
W dalszej części pisma Blinken podkreśla, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji firmowana przez posła Marka Suskiego to projekt, który "zagraża wolności mediów i może podważyć klimat inwestycyjny w Polsce".
Następnie podkreśla, że "Polska jest ważnym sojusznikiem NATO, który rozumie, że Sojusz Transatlantycki opiera się na wzajemnym zobowiązaniu do respektowania wspólnych wartości demokratycznych i zasad dobrobytu".
"Te akty prawne są sprzeczne z pryncypiami i wartościami, które przyświecają nowoczesnym, demokratycznym narodom. Wzywamy polski rząd do wykazania zaangażowania w te wspólne zasady nie tylko słowami, ale także czynami" – podsumował sekretarz stanu USA.
W sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego przemawiał prezydent Andrzej Duda, także poruszając kwestię traktatów.
– Chce mocno podkreślić, że na nas Polaków sojusznicy zawsze mogą liczyć. My dotrzymamy zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5. o kolektywnej obronie. Będziemy dotrzymywać tez innych zobowiązań, także umów dwustronnych. (...) Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i zawsze będzie dotrzymywała – zapewniała głowa państwa.
Co więcej, Duda podkreślił, że będzie też stał na straży Konstytucji. – W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także prawa własności, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym – wyliczał.
Według niektórych, te kwestie pokrywają się zarzutami dotyczącymi wejścia w życie lex TVN. Gwarantując ochronę powyższych demokratycznych wartości, prezydent powołał się na sytuację z 2018 roku, gdy zablokował zmianę w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego (pomysł wyszedł od Prawa i Sprawiedliwości). Może być to sygnałem, że w tym przypadku Duda ponownie rozważa skorzystanie z prawa weta.