Rząd PiS idzie na zwarcie ws. zmian w sądach. Oto odpowiedź, która trafiła do KE
Rząd PiS nie ma zamiaru zatrzymać się w kwestii wprowadzania zmian w wymiarze sprawiedliwości. To oficjalna odpowiedź władz, która trafiła do Komisji Europejskiej.
Rządzący zdecydowali się jednak na pewne ustępstwo, bowiem w planach jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci. "Nie będą przekazywane do rozpoznania nowe sprawy dotyczące sędziów, jakie wpływają do Sądu Najwyższego" – czytamy.Czytaj także: Ekspert o ultimatum KE: Nikt nie robił takich numerów jak Polska. Przekroczyliśmy wszystkie Rubikony
Zwrócono uwagę, że orzecznictwo TK ani innych krajowych sądów konstytucyjnych "nie budziło dotychczas po stronie Komisji Europejskiej żadnych wątpliwości". Wskazano, że "problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych UE".
Ponadto podkreślono, że "rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń".
Rząd poinformował KE, że Polska skorzystała ze swoich praw procesowych, składając wniosek o uchylenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości z 14 sierpnia o zastosowaniu środka tymczasowego w sprawie, dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN.
Spór po orzeczeniu TSUE ws. Polski
Przypomnijmy, że TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, powołanej do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym, m.in. wobec sędziów i prokuratorów.
W lipcu Trybunał Konstytucyjny orzekł z kolei, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.
Czytaj także: Łukasz Kohut #TYLKONATEMAT: Instytucje UE dojrzewają do konkretnych działań wobec Polski
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut