Gdzie w Polsce zamieszkają uchodźcy z Afganistanu? Znamy listę ośrodków i miast

redakcja naTemat
Już kilkaset uchodźców z Afganistanu przyleciało do Polski w ramach ewakuacji poprzez "most powietrzny" stworzony między Kabulem a Warszawą. Z czasem nad Wisłę dotrą także kolejne grupy, napływające z nową falą kryzysu migracyjnego. Gdzie zamieszkają ci, którzy przejdą odpowiednie procedury? Znamy listę miejscowości, w których mogą zamieszkać afgańscy uchodźcy.
Gdzie trafią uchodźcy z Afganistanu? Przedstawiamy listę ośrodków dla cudzoziemców w Polsce oraz spis miast, które zadeklarowały pomoc. Fot. Mostafa Meraji / Unsplash


Jak informował niedawno szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, do Polski z Afganistanu ewakuowano już ponad 700 osób. Większość z nich to uchodźcy, którzy musieli uciekać z opanowanej przez talibów ojczyzny, gdyż dotychczas pomagali tzw. koalicji antyterrorystycznej, w tym polskim żołnierzom i dyplomatom. Choć prezydencki minister Jakub Kumoch wyznał, że w pewnym momencie ewakuowano już "kogo się dało".


Pierwsze grupy uchodźców z Afganistanu po przylocie do Polski trafiły do wyspecjalizowanych ośrodków dla cudzoziemców w podwarszawskich miejscowościach Dębak oraz Linin. Takich miejsc w całym kraju jest jeszcze kilka, ale uchodźcy nie mogą przebywać w nich w nieskończoność.

Ośrodki dla cudzoziemców w Polsce:



Uchodźcy z Afganistanu w Polsce

Po zakończeniu odpowiednich procedur ci, którzy otrzymają długoterminową pomoc międzynarodową w naszym kraju, muszą znaleźć "prawdziwe" miejsce zamieszkania. Gdzie wówczas mogą trafić Afgańczycy?
Czytaj także: Nadchodzi fala uchodźców wojennych z Afganistanu. Komisja Europejska alarmuje
W pierwszej kolejności rząd zapewne skorzysta z oferty tych miejscowości, które same zgłosiły się do pomocy. To przede wszystkim samorządy najaktywniej działające w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Gdzie zamieszkają uchodźcy z Afganistanu? Te miasta zadeklarowały pomoc:



"W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my – prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu prezydenci wymienionych powyżej miast wojewódzkich. Natomiast prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiedział, że kierowane przez niego – o wiele mniejsze miasto – może przyjąć kilka rodzin uchodźców z Afganistanu do Domu Gościnnego przy sopockim Skwerze im. Kaczkowskiego.

Możliwości ośrodków wojewódzkich są większe. Jednak w oświadczeniu UMP podkreślono, że ostateczna skala pomocy danego miasta musi zostać ustalona z rządem Mateusza Morawieckiego, który za polską politykę migracyjną odpowiada w pierwszej kolejności.

Jak wskazała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, "najważniejsze to, aby być przygotowanym kulturowo". – Pamiętajmy, że ludzie z Afganistanu pochodzą z zupełnie innego obszaru kulturowego, religijnego, mają inne obyczaje – mówiła polityczka na antenie TVN24.

Dowiedz się więcej o uchodźcach z Afganistanu w Polsce

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut