RPO chce wyłączenia czworga sędziów TK z orzekania ws. wyższości konstytucji nad prawem UE

Weronika Tomaszewska
Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyłączenia czworga sędziów Trybunału Konstytucyjnego z rozpatrywania sprawy dotyczącej wyższości prawa unijnego nad krajowym. Marcin Wiącek uzasadnia to brakiem bezstronności i wątpliwościami co do legitymacji tych sędziów.
RPO chce wyłączenia sędziów TK z orzekania ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
Rozprawa w tej sprawie ma odbyć się 31 sierpnia. Została ona zainicjowana wnioskiem do TK złożonym przez premiera. Szef rządu zwrócił się w nim o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Zarzuty sprowadzają się między innymi do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.
W czwartek biuro RPO podało, że prof. Marcin Wiącek złożył wnioski do Trybunału Konstytucyjnego o wyłączenie udziału w rozpoznawaniu tej sprawy sędziów: Krystyny Pawłowicz, Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka.


Wyłączenie ze sprawy Krystyny Pawłowicz

Według Rzecznika wypowiedzi sędzi Pawłowicz nie świadczą o jej bezstronności. RPO chce wyłączenia Pawłowicz z uwagi na jej wcześniejszy udział w życiu politycznym, prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości i nacechowane negatywnymi emocjami publiczne wypowiedzi pod adresem Unii Europejskiej.

Rzecznik podkreślił, że stosunek sędzi Pawłowicz do UE szczególnie jednoznacznie obrazuje jej wypowiedź, w której nazwała unijną flagę "szmatą".

"Po latach sędzia TK Krystyna Pawłowicz nie wycofała się ze swojej wypowiedzi, stwierdzając: "Unia Europejska jest dla mnie szmatą. Naprawdę jest szmatą, to dla mnie szmata, bo kojarzy mi się z czymś bardzo złym, niedobrym, brudnym" – napisał Wiącek.

Wniosek o wyłączenie Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka

Natomiast w przypadku Mariusza Muszyńskiego wniosek RPO wynika z faktu stwierdzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie firmy Xero Flor, że sędzia ten został wadliwie obsadzony w TK. Zajął on miejsce innego poprawnie wybranego sędziego TK, którego nie zaprzysiągł prezydent.

Taki sam powód wniosku o wyłącznie Wiącek wskazuje w przypadku prof. Justyna Piskorskiego oraz prof. Jarosława Wyrembaka powołanych do Trybunału Konstytucyjnego w takich samych okolicznościach jak Mariusz Muszyński.
Czytaj także: Nowy RPO tuż po wyborze pozbawił PiS złudzeń. Oto, jak Wiącek skomentował spór z TSUE

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut