ONZ ogłasza koniec pewnej epoki. Po prawie stu latach od alarmu zniknął niebezpieczny produkt

Wioleta Wasylów
Program Środowiskowy ONZ (UNEP) poinformował, że w lipcu udało się w końcu całkowicie pozbyć bardzo szkodliwej benzyny ołowiowej używanej w samochodach i ciężarówkach. Wreszcie już w żadnym kraju nie jest stosowana. – Wycofanie jej to historia międzynarodowego sukcesu – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Teraz już ze wszystkich państw wycofano benzynę ołowiową, która bardzo szkodziła środowisku i zdrowiu ludzi. Fot. PRAKASH MATHEMA / AFP / East News
Benzyna ołowiowa od blisko wieku zanieczyszczała powietrze, ziemię i wodę. Zaczęto jej używać w 1920 roku w celu poprawy osiągów silnika. Jednak ołów, który wnika do organizmu, może powodować choroby serca, raka, udary. Łączyło się z nim także występowanie zaburzeń rozwoju dzieci.

Pierwsze oznaki, że ołów może być szkodliwy, pojawiły się w 1924 roku, po tym, jak pięciu pracowników zmarło, a dziesiątki innych trafiło do szpitala po tym, gdy dostali konwulsji w rafinerii prowadzonej przez naftowego giganta z USA – Standard Oil. Mimo to do lat 70. ołów był dodawany do wszystkich benzyn na świecie.


Czytaj także: "Tu spalimy twoją przyszłość". Ekolodzy "reklamują" otwarcie nowego bloku węglowego twarzą Sasina

Większość najbogatszych krajów w latach 80. zakazała stosowania tego paliwa bądź zaczęła je powoli wycofywać. Jednak jeszcze na początku XXI wieku było 86 krajów, w których używano go na co dzień. Korea Północna, Myanmar i Afganistan przestały sprzedawać je dopiero w 2016 roku. Jeszcze dłużej zwlekały Irak, Jemen i Algieria. To w tym ostatnim państwie robiono to najdłużej – bo aż do lipca tego roku. W końcu i tam trzeba się było pożegnać z benzyną ołowiową.

"To koniec toksycznej epoki”

– Rezygnacja z używania tej benzyny zapobiegnie ponad milionom przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca, udarów, raka. Pomoże to też chronić dzieci, które rozwój intelektualny został zaburzony przez kontakt z ołowiem – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez.

Program Środowiskowy ONZ od 2002 roku ściśle współpracował z rządami, przedsiębiorcami i grupami obywatelskimi, żeby całkowicie wycofać benzynę ołowiową. – To paliwo pokazuje w skrócie cały szereg błędów, jakich dopuszczali się ludzie na każdym etapie rozwoju społeczeństwa – powiedziała dyrektor wykonawcza UNEP, Inger Andersen. Dodała ona przy tym, że wycofanie tego paliwa jest dowodem na to, że możemy się uczyć i naprawiać swoje błędy.

Organizacja ekologiczna Greenpeace okrzyknęła to "końcem toksycznej epoki”. – To pokazuje, że jeśli zdołamy wycofać jedno z najbardziej niebezpiecznych paliw zanieczyszczających w XX w., możemy wycofać wszystkie paliwa kopalne – stwierdziła działaczka na rzecz klimatu z Greenpeace Africa, Thandile Chinyavanhu.

Źródło: BBC

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut