82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Morawiecki: ciąży na nas dbałość o prawdę

Anna Świerczek
Tuż przed 4:45 na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Czas na swoje przemówienie miał między innymi premier Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że z roku na rok ubywa osób, które pamiętają tamte dni. – Ciąży na nas coś więcej niż pamięć – dbałość o prawdę, pamięć o prawdzie II wojny światowej. Ta pamięć nigdy nie może zginąć – mówił szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki przemówił podczas 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER
1 września 1939 roku o godz. 4.48 rozpoczął się ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez załogę niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Wydarzenie to uważa się za symboliczny początek II wojny światowej, dlatego właśnie o porannych godzinach w Gdańsku obchodzona jest uroczystość upamiętniającą wybuch wojny.
Premier Mateusz Morawiecki podczas 82. rocznicy wybuchu zwrócił uwagę, że "z roku na rok ubywa osób, które pamiętają tamte dni, tamten wrzesień. Z roku na rok coraz mniej jest świadków, naocznych świadków wojny, która rozpoczęła się wcześniej od paktu między Hitlerem a Stalinem 23 sierpnia 1939 r.".
– Dziś po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, zniszczenia i śmierć – mówił szef rządu.
Premier podkreślał w swoim wystąpieniu, że dziś "myli się katów z ofiarami", ponieważ "odmienne role tym, którzy bronili człowieczeństwa, wolności i niepodległości przed tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały narody i państwa".


Ocenił też, że "II wojna światowa to operacja gigantycznego rabunku". – Zaboru mienia, towarów, kradzieży fabryk - to był rabunek na masową skalę. Straty nigdy nie zostały skompensowane w jakimkolwiek znaczącym stopniu. O tym także musimy pamiętać – mówił premier.
Na koniec swojego przemówienia Morawiecki podkreślił, że Polacy "bili się o niepodległość, wolną Europę i świat bez wojny". – Ciąży na nas coś więcej niż pamięć - dbałość o prawdę, pamięć o prawdzie II Wojny Światowej. Ta pamięć nigdy nie może zginąć. Cześć i chwała Bohaterom! – podsumował premier.

Przed szefem rządu na Westerplatte przemawiali jeszcze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Czytaj także: Niemcy: Po 60-latach świat dowiedział się, kto wydał zbrodniarza Adolfa Eichmanna

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut