Pełnia grozy. 10 najciekawszych filmów o wyjących do księżyca wilkołakach
Chociaż od kilkunastu lat to wampiry wiodą prym, nie warto lekceważyć produkcji o tych dzikich bestiach. Wiele z nich na stałe weszło do kanonu kina, a inne dostarczają naprawdę przedniej zabawy. Polecamy 10 najciekawszych filmów o wilkołakach.
- Wilkołaki występują w mitologiach na całym świecie.
- Filmem, który rozpropagował współczesny wizerunek tej bestii jest "Wilkołak" studia Universal z 1941 roku.
- Jednym z najbardziej kultowych filmów o ludziach-wilkach jest "Amerykański wilkołak w Londynie".
W popkulturze najbardziej rozpowszechniony jest wizerunek wilkołaka, który zmienia się podczas pełni i wyje do księżyca. Taką wizję potwora rozpropagował przede wszystkim "Wilkołak" z 1941 roku. Jednym z najsłynniejszych filmów o tych bestiach jest z kolei "Amerykański wilkołak w Londynie", znany z budzącej grozę sceny przemiany człowieka w potwora.
10 najciekawszych filmów o wilkołakach
10. Nastoletni wilkołak (reż. Rod Daniel, 1985)
Scott nie cieszy się za bardzo popularnością, a dziewczyna, do której wzdycha, nie zwraca na niego uwagi. Sytuacja nastolatka odmienia się, gdy odkrywa, że jest wilkołakiem. Popularność ma jednak swoją cenę."Nastoletni wilkołak" to uroczy film o dorastaniu, w którym w roli głównej wystąpił znany z "Powrotu do przyszłości" Michael J. Fox. Współczesny serial MTV "Teen Wolf" został oparty właśnie na fabule tej fantastycznej komedii.
9. Underworld (reż. Len Wiseman, 2003)
Na Ziemi trwa wojna, o której ludzie nie mają pojęcia. Wampiry i Lykanie (wilkołaki) dążą do całkowitej eliminacji siebie nawzajem. Pochodząca z rodu krwiopijców Selene odkrywa sekret, który może zniszczyć oba klany."Underworld" to kolejna po "Bladzie" seria horrorów akcji, która spopularyzowała ten gatunek na początku lat 2000. Nie ma się co oszukiwać – to nie jest ambitne kino, ale dostarcza wyśmienitej rozrywki.
8. Czysta krew (reż. Alan Ball, 2008-2014)
Istnienie wampirów przestało być tajemnicą, gdy na rynku pojawiła się syntetyczna krew, dzięki której krwiopijcy nie muszą już polować na ludzi. W takim świecie żyje czytająca w myślach kelnerka Sookie Stackhouse. Szybko okazuje się, że wampiry to niejedyne nadprzyrodzone istoty chodzące po Ziemi."Czysta krew" to bez wątpienia kiczowaty i pełen absurdów serial, który jednak wciąga jak diabli i hipnotyzuje światem wypełnionym krwiopijcami, wilkołakami i innymi stworami, o jakich Wam się nie śniło. Niech tylko nie przyjdzie nikomu do głowy sięgać po książki, na podstawie których powstał serial – to "50 twarzy Greya" w wersji nadprzyrodzonej.
7. Wilk (reż. Mike Nichols, 1994)
Will Randall zostaje ugryziony przez wilka. Od tamtej pory jego zmysły się wyostrzają, a on sam czuje, że zaczyna budzić się w nim prawdziwe zwierzę. Will podejrzewa, że zamienia się w wilkołaka."Wilk" to jedyny horror w długiej karierze Mike'a Nicholsa, reżysera "Absolwenta" z Dustinem Hoffmanem i serialu "Anioły w Ameryce" z Emmą Thompson. Warto zobaczyć chociażby dla Jacka Nicholsona w roli wilkołaka.
6. The Wolf of Snow Hollow (reż. Jim Cummings, 2020)
W małym górskim miasteczku po każdej pełni księżyca odkrywane są kolejne ciała zamordowanych. Wychowujący nastoletnią córkę i opiekujący się chorym ojcem oficer policji stara się nie wierzyć mieszkańcom w historię o żerującym w okolicy wilkołaku."The Wolf of Snow Hollow" to świetnie wyważony horror komediowy, który skupia się bardziej na wewnętrznych demonach bohaterów niż na grasujących po lasach potworach. Film Jima Cummingsa został doceniony zarówno przez krytyków, jak i widownię.
5. Amerykański wilkołak w Londynie (reż. John Landis, 1981)
Dwóch studentów z Ameryki zostaje zaatakowanych w Londynie przez wilkołaka. Jeden nie wychodzi żywo ze starcia, a drugiemu, mocno poturbowanemu, udaje się ujść z życiem. Młody mężczyzna zostaje jednak zainfekowany i wkrótce sam zaczyna zmieniać się w monstrum."Amerykański wilkołak w Londynie" to jeden z najbardziej kultowych horrorów o wilkołakach ze słynną sceną transformacji, która do dziś robi wrażenie. Film został nawet wyróżniony Oscarem w 1982 roku w kategorii Najlepsza charakteryzacja.
4. Towarzystwo wilków (reż. Neil Jordan, 1984)
13-letnia Rosaleen ma bujną wyobraźnię, co przekłada się na bardzo sugestywne sny. Zamiast jednak śnić o tęczach i jednorożcach, w nocnych fantazjach widzi rozrywane na strzępy kobiety i wilkołaki."Towarzystwo wilków" to współczesna, mroczna adaptacja "Czerwonego kapturka". Ten baśniowy horror składający się z kilku łączących się ze sobą historii został oparty na opowiadaniu Angeli Carter o tym samym tytule.
3. Wilkołak (reż. Adrian Panek, 2018)
Wyzwolono z obozu Gross-Rosen w 1945 roku ósemka dzieci zostaje umieszczona w opuszczonym sierocińcu. Ich traumy obozowe nie przestają dawać o sobie znać, a po okolicznych lasach krążą agresywne wilczury."Wilkołak" Adriana Panka to bardziej psychologiczny dramat wojenny niż horror o wilkołakach, jednak figura potwora została tu wykorzystana w bardzo interesujący sposób. Jeśli nie tylko flaki i masakra Wam w głowie, koniecznie obejrzyjcie.
2. Zdjęcia Ginger (reż. John Fawcett, 2000)
Dwie siostry mają dość specyficzne hobby – robią sobie zdjęcia udając... martwe. Gdy pewnego razu wybierają się do lasu, by zrobić kolejne mroczne fotografie, jedną z nich gryzie wilk. Po tym ataku z ciałem dziewczyny zaczyna dziać się coś dziwnego, a jej młodsza siostra podejrzewa, że Ginger zamienia się w wilka."Zdjęcia Ginger" to kameralny i niezależny film grozy John Fawcetta, współtwórcy takich seriali, jak "Człowiek z wysokiego zamku" i "Orphan Black". Reżyser sprawnie połączył horror z filmem o dojrzewaniu, co dało piorunujący efekt.
1. Wilkołak (reż. George Waggner, 1941)
Larry Talbot wraca z Ameryki do rodzinnej Szkocji na wieść o śmierci swojego brata. Na miejscu odwiedza obóz cygański, gdzie atakuje go wilkołak. Od tamtej pory każda pełnia będzie oznaczać dla Larry'ego przemianę w bestię."Wilkołak" to klasyczny horror ze stajni Universala. Tak jak większość filmów powstałych w ramach serii "Universal Monsters", również i ten hipnotyzuje melancholijną i subtelną grozą.
- Nie takie złe, jak je malują. 10 najlepszych horrorów znad Wisły
- Straszna frajda. Drugi sezon serialu "Creepshow" to pozycja obowiązkowa dla fanów horroru
- Mózgożercy atakują. Oto 10 horrorów o zombie dla wygłodniałych mocnych wrażeń
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut