Dramatyczna wiadomość: Znacznie przybyło rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie

Agata Sucharska
W 2020 roku odsetek Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł w stosunku do 2016 roku. Jednak największy wzrost odnotowano wśród dzieci. O udostępnienie tych danych wystąpił senator KO Krzysztof Brejza. Oto najnowsze statystyki na temat poziomu ubóstwa w naszym kraju.
Skrajne ubóstwo w Polsce wśród dzieci. GUS opublikował dane za 2020 rok. Fot. Pxhere

Ubóstwo w Polsce – dane GUS

W odpowiedzi na wniosek senatora Brejzy Główny Urząd Statystyczny przekazał dane, z których wynika, że nastąpił wzrost ogólnego skrajnego ubóstwa polskich rodzin z 4,9 proc. (2016 r.) do 5,2 proc. (2020 r.).

Najgorzej dane przedstawiały się jednak w 2018 roku, kiedy to skrajne ubóstwo wystąpiło w przypadku 5,4 proc. Polaków. W podziale na grupy – największy wzrost skrajnego ubóstwa, aż o 1,4 pkt proc., wystąpił wśród dzieci. Znacznie większy odsetek takich osób znalazło się w najstarszej grupie wiekowej – z 3,8 na 4,4 proc.
GUS poinformował też, że wskaźnik zasięgu ubóstwa to odsetek osób w gospodarstwach domowych, w których poziom wydatków (obejmujących również wartość artykułów otrzymanych bezpłatnie oraz wartość spożycia naturalnego, powiększonych o fundusz remontowy) był niższy od przyjętej granicy ubóstwa.


Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut