Duda będzie więcej zarabiać. Senat przyjął ustawę o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców

Maja Mikołajczyk
Na czwartkowym posiedzeniu senatu odbyło się głosowanie ws. ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących w państwie kierownicze stanowiska. Senat opowiedział się za nowelizacją tej ustawy.
Senat przyjął ustawę o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców. Tomasz Kawka/East News
Senatorowie 9 września zagłosowali za wprowadzeniem paru legislacyjnych i doprecyzowujących poprawek do tejże ustawy, które zostały zaprezentowane na posiedzeniu połączonych komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz budżetu i finansów publicznych. Za ich wprowadzeniem było 67 senatorów, przeciw 27, a od głosu wstrzymały się 2 osoby. Senat nie poparł z kolei rekomendacji związanych ze wzrostem wynagrodzenia prezydenta RP dopiero od następnej kadencji, nieobejmowaniem małżonek oraz małżonków prezydenta RP (obecnych i byłych) obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym oraz zwiększenia wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej.


Przypomnijmy, że przyjęta ustawa zakłada wzrost pensji prezydenta RP o 40 proc., co oznacza, że będzie on zarabiał około 27 tysięcy złotych miesięcznie. Samorządowcy z kolei mogą liczyć na podwyżki do 60 proc., jednak ostateczne decyzje w tej sprawie będą należeć do rad miast i gmin.

Po głosowaniu senackim ustawa wróci do Sejmu.
Czytaj także: "Czy poseł powinien zarabiać tyle co kierownik sklepu?". Tak w PiS tłumaczą podwyżki dla rządzących

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut