Eucharystię będzie sprawować 600 księży. Dziś beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Ola Gersz
W niedzielę o godzinie 12 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Eucharystię sprawuje aż 600 księży, w tym 80 biskupów z Polski i 45 z zagranicy. W uroczystości biorą udział również najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie Fot. Youtube / @Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny Stefana Wyszyńskiego w październiku 2019 roku. Kongregacja watykańska zatwierdziła cud, którego dokonał Prymas Tysiąclecia. Chodzi o chorą na raka dziewczynkę ze Szczecina, której lekarze nie dawali żadnych szans na przeżycie. Dzięki wstawiennictwu i modlitwom kard. Wyszyńskiego pacjentka zupełnie ozdrowiała.
Duchowny oraz Matka Elżbieta Czacka, niewidoma zakonnica i opiekunka osób niewidzących, mieli zasilić grono beatyfikowanych w czerwcu ubiegłego roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia COVID-19 Uroczystość została odwołana, aby mogło w niej wziąć udział więcej wiernych. W kwietniu tego roku papież Franciszek ogłosił nową datę beatyfikacji Polakow – 12 września.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Marii Czackiej

Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbywa się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, rozpoczęła się o godzinie 12. Eucharystię miało sprawować aż 600 księży, w tym 80 biskupów z Polski (m.in. prymas Wojciech Polak, kard. Kazimierz Nycz i abp Stanisław Gądecki) i 45 z zagranicy. Mszy przewodniczy z kolei włoski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pojawili się najważniejsi politycy w państwie: prezydent Andrzej Duda, marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński. Nie zabrakło również przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska oraz zagranicznych gości. Szacuje się, że w uroczystościach w Warszawie miało wziąć udział około 7 tysięcy osób: połowa wewnątrz świątyni na Wilanowie, a druga połowa w sektorach przed kościołem. Do Warszawy miały przyjechać 44 delegacje ze wszystkich polskich diecezji, a także środowisk powiązanych z kardynałem Stefanem Wyszyńskim i Matka Elżbieta Czacka.

Uroczystość beatyfikacyjną można oglądać na żywo na kanale YouTube archidiecezji warszawskiej. W Warszawie pojawiły się również telebimy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu oraz w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.
Czytaj także: Beatyfikowany w jeansach. Kościół uhonoruje zmarłego nastolatka, którego ciało się nie rozkłada

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut