Co się dzieje z migrantami pod Usnarzem Górnym? Białorusini pokazali nowe zdjęcia

redakcja naTemat
Państwowy Komitet Graniczny Białorusi opublikował zdjęcia mające przedstawiać aktualną sytuację na wysokości miejscowości Usnarz Górny. Jak twierdzą funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki, tuż pod granicą z Polską wciąż koczują 32 osoby.
Państwowy Komitet Graniczny Białorusi (PGK) opublikował zdjęcia mające przedstawiać aktualną sytuację na wysokości przygranicznej miejscowości Usnarz Górny. Fot. gpk.gov.by

Co dzieje się z migrantami pod Usnarzem Górnym?

Białorusini podają, że w tej grupie są "kobiety i małoletnie dzieci". Opublikowane przez Państwowy Komitet Graniczny (PGK) fotografie przedstawiają jednak przede wszystkim młodych mężczyzn. Reżim Aleksandra Łukaszenki twierdzi, iż do koczujących migrantów dopuszczeni zostali przedstawiciele Biura Wysokiego Komisarza ONZ na Białorusi oraz Białoruski Czerwony Krzyż.
Fot. gpk.gov.by
"Podczas przekazywania pomocy humanitarnej Afgańczycy otwarcie mówili, że wszyscy są wyczerpani, przygnębieni, ale mają nadzieję, że strona polska rozpatrzy wnioski o status uchodźcy w Unii Europejskiej, złożone przez obrońców praw człowieka" – czytamy na stronach PGK.
Fot. gpk.gov.by
W komunikacie z 13 września 2021 roku nie tylko opisano rzekomą sytuację w okolicach miejscowości Usnarz Górny, ale też oskarżono władze w Warszawie o utrudnianie dostępu do migrantów obrońcom praw człowieka, organizacjom humanitarnym i mediom.


Funkcjonariusze reżimu Łukaszenki oskarżaj Polskę

"Takie działania nie tylko utrudniają otrzymanie wiarygodnych informacji dla organizacji międzynarodowych i europejskiej opinii publicznej, ale także przyczyniają się do ukrywania nielegalnych działań Polski wobec osób uciekających przed wojną i szukających ochrony w krajach UE" – twierdzą ludzie Łukaszenki.
Przypomnijmy, iż dostęp do granicy z Białorusią od strony polskiej jest utrudniony ze względu na wprowadzony na obszarze przygranicznych powiatów stan wyjątkowy. Od 2 września obejmuje on 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 w województwie lubelskim.
Czytaj także: Nowe informacje o uszkodzonych zasiekach na granicy. Sprawcom grożą poważne zarzuty

Dowiedz się więcej o kryzysie migracyjnym w Polsce:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut