Parlament Europejski: Małżeństwa jednopłciowe powinny być uznawane w całej UE

Agata Sucharska
Parlament Europejski wydał rezolucję, w której stwierdzono, że pary jednopłciowe powinny mieć takie samo prawo do tworzenia rodzin jak inne osoby. Ponadto stwierdzono, że społeczność LGBT jest w Polsce dyskryminowana i wezwano instytucje Unii Europejskiej do wszczęcia postępowania.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego o uznawaniu małżeństw jednopłciowych. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. równych praw dla wszystkich obywateli, w stosunku 387 głosów "za" do 161 głosów przeciwnych. Od głosu wstrzymało się 123 europarlamentarzystów.

Jak podano na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego, w rezolucji stwierdzono, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym państwie członkowskim powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób.

Oznacza to, że małżonkowie i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak ich odpowiednicy przeciwnej płci. Eurodeputowani wezwali również Komisję Europejską do podjęcia działań w sprawie Rumunii, która nie dostosowała swojego prawa do orzeczenia TSUE dotyczącego przepisów o swobodnym przepływie osób.
W rezolucji poruszono również kwestię dzieci, których rodzice są w związkach jednopłciowych i przemieszczają się w obrębie wspólnoty. Wezwano kraje unijne, aby uznawano ich w aktach prawnych jako prawnych rodziców. Odniesiono się również do Polski i Węgier. Europosłowie stwierdzili bowiem, że w tych dwóch krajach społeczność LGBT doznaje dyskryminacji.


W związku z tym, instytucje Unii Europejskiej zostały wezwane do wszczęcia postępowań w sprawie Polski i Węgier ze względu na uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego, łącznie z zastosowaniem drogi sądowej lub narzędzi budżetowych.
Czytaj także: "To kompromitacja UE". Tak w gminach "wolnych od LGBT" reagują na kary dla polskich miast

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut