Nowe zagrożenie sanitarne w jednym z regionów. Sanepid reaguje na skażenie wody
Jakby pandemia koronawirusa to było mało, w Polsce pojawiło się kolejne zagrożenie sanitarne. Braniewski sanepid stwierdził brak przydatności do spożycia wody pochodzącej z tamtejszego wodociągu miejskiego. Taką decyzję wymusiło wykrycie niezwykle niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia i życia bakterii.
- W Braniewie wykryto bakterię grupy coli w miejskim wodociągu
- Sanepid natychmiastowo stwierdził brak przydatności do spożycia wody z kranu
- Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wskazał, do jakich zastosowań skażona woda się nadaje
Bakteria grupy coli w miejskim wodociągu
"W dniu 16 września 2021 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Braniewie wydał ocenę jakości wody stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia (...) ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody tj. obecność bakterii grupy coli" – czytamy w specjalnym komunikacie wydanym w tej sprawie.Jak informują lokalne media, wodociąg w Braniewie zaopatruje w wodę nie tylko to miasto, ale także położone w jego sąsiedztwie miejscowości Garbina, Glinka, Prątnik, Stępień i Zawierz.
Woda skażona bakterią grupy coli ma tylko kilka bezpiecznych zastosowań
W związku z wykryciem w wodzie bakterii grupy coli PPIS zalecił pewne restrykcje w korzystaniu z źródeł wodociągowych. Wskazano, że do odwołania woda z kranów nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków, mycia warzyw, owoców, a nawet czyszczenia naczyń kuchennych.Skażona bakterią grupy coli woda nie nadaje się także do mycia zębów, ciała, a tym bardziej przemywania otwartych zranień. Sanepid zwrócił jednak uwagę, że jest kilka zastosowań, w przypadku których nie ma wielkich obaw o zdrowie. Wodę z braniewskich kranów bezpiecznie można używać do spłukiwanie toalet, sprzątania, podlewania kwiatów oraz prania ubrań.