Lekarze apelują do rządu PiS. Chcą ratować życie ludzi na granicy

Agata Sucharska
Na polsko-białoruskiej granicy znajdują się uchodźcy i migranci, którzy pilnie potrzebują pomocy medycznej. Środowisko lekarzy zwróciło się w piątek z wnioskiem do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o umożliwienie wjazdu zgodnie z polskim prawem na teren przy granicy z Białorusią w celu objęcia ich opieką medyczną.
Lekarze napisali wniosek do Kamińskiego. Chcą pomóc uchodźcom na granicy. Fot. Jakub Kaminski/East News
W ostatnim czasie m.in. za sprawą ujawnionych przez Fundację Ocalenie rozmów telefonicznych z uchodźcami na granicy docierają do nas informacje o bardzo złym stanie zdrowia przebywających tam osób. Jak informowaliśmy w naTemat w odległości 500 metrów od linii granicy z Białorusią zmarł kolejny migrant z Iraku.

Wcześniej Straż Graniczna informowała, że w rejonie przy granicy odnaleziono zwłoki trzech osób. Ciało kobiety odnaleziono również po białoruskiej stronie granicy, a reżim Łukaszenki twierdzi, że zostało ono tam przeniesione ze strony polskiej. Na sytuację na granicy reagują we wniosku do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego medycy.


"Jako osoby posiadające wykształcenie medyczne, zwracamy się do Pana z wnioskiem o umożliwienie nam wjazdu do obszaru na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej objętego stanem wyjątkowym w celu dzielenia pomocy medycznej obecnym tam imigrantom i uchodźcom" – apelują lekarze.
Jak podkreślił autor wniosku doniesienia medialne dotyczące stanu ich zdrowia, budzą najgłębsze zaniepokojenie. "Nasze doświadczenie i wiedza zawodowa każą nam sądzić, że niezbędne jest szybkie objęcie tych osób profesjonalną opieką medyczną" – zaznaczono. Medycy oświadczyli, że nie zamierzają zajmować stanowiska wobec politycznych aspektów kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Zadeklarowali też, że ich działania będą w pełni zgodne z obowiązującym na terytorium Polski prawem, oraz że będą współpracować z organizacjami pozarządowymi w zakresie logistyki.

W opinii wnioskodawców rządowe rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego umożliwia poruszanie się oznaczonymi ambulansami i udzielanie pomocy, ponieważ zawiera on przepis o tym, że ograniczenia przemieszczania się "nie stosuje się do osób przemieszczających się pojazdami ratownictwa medycznego i innych służb interwencyjnych".
Czytaj także: Upubliczniono nagrania rozmów z migrantami z Usnarza. "Uratujcie nas przed śmiercią"