Zmiany w hymnie Polski i symbolach państwowych. Już wiadomo, co planuje rząd

Agata Sucharska
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, który ma za zadanie uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych oraz modyfikacje tekstu hymnu. Co znajdziemy w propozycjach Ministerstwa Kultury?
Zmiany w hymnie oraz symbolach państwowych. Propozycje ministerstwa Kultury. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Ustawa o symbolach narodowych

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Jak czytamy na stronie resortu, głównym jej celem jest dostosowanie tych symboli do nowych technik cyfrowych.


Poza tym ustawa ma uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystania symboli przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne, zwiększenie ich ochrony oraz odświeżenie wyglądu. Jak podkreślono, w toku prac uwzględniono też korekty do hymnu Polski, które od dawna były postulowane przez heraldyków i muzykologów.

Co zmieni się w hymnie?

Zmiana, do której ma dojść w tekście polskiego hymnu narodowego, to zamiana kolejności jego drugiej i trzeciej zwrotki. W takim układzie druga zwrotka będzie rozpoczynała się słowami: "Jak Czarniecki do Poznania". Natomiast trzecia rozpoczynałaby się od: "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę".
Pierwszym argumentem za wprowadzeniem tej korekty jest chronologiczne ułożenie wydarzeń, do których dochodzi w Mazurku Dąbrowskiego. Ponadto, autorzy projektu wskazują, że taka kolejność występowała w oryginale "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" Józefa Wybickiego.

Ustawa ma wprowadzić także pojęcie kokardy narodowej. Rozróżnione mają być także pojęcia "flagi państwowej" oraz "flagi narodowej". Koszty regulacji – jak oszacowano w punkcie OSR pt. "wpływ na sektor finansów publicznych" – wyniosą 147,8 mln zł w okresie 10 lat od wejścia w życie zmian.
Czytaj także: Fatalna wpadka organizatorów ME. W Spodku pomylili hymny, było buczenie i gwizdy

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut