Idealna skóra? Brak cellulitu? Jest na to prosty zabieg, który wykonasz w domu

Daria Siemion
Marzysz o idealnie gładkiej skórze? Chcesz zredukować cellulit i wyrównać koloryt skóry? Aby osiągnąć spektakularne efekty, wystarczy jeden prosty zabieg, który wykonasz w domu. Poleca go Anna Lewandowska i inne gwiazdy. Oto co powinnaś wiedzieć o szczotkowaniu na sucho.
Szczotkowanie na sucho antidotum na cellulit i wiotką skórę fot. nikkimeel / pl.123rf.com
Szczotkowanie na sucho to masaż i peeling w jednym. Nie jest to wymysł współczesnych gwiazd albo koncernów drogeryjnych, a stara tradycja Dalekiego Wschodu. Tamtejsi "kosmetolodzy" masowali skórę wysuszoną trawą. Z zabiegu korzystały zarówno księżniczki, jak i znużeni walką wojownicy.

W 1979 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała szczotkowanie za jeden ze sposób wspomagania leczenia obrzęków limfatycznych i tłuszczowych. Szczotkowanie pomaga na lipodemię, wrastające włoski i wiele innych schorzeń. Lista wskazań do tego zabiegu jest naprawdę długa.


Jakie efekty daje szczotkowanie na sucho?

Współczesne gabinety kosmetologiczne oferują szereg zabiegów, których celem jest zwalczania cellulitu i poprawa wyglądu skóry. Nie musisz wydawać pieniędzy na profesjonalny zabieg, bo możesz go sama wykonać w domu. Efekty szczotkowania na sucho potrafią być spektakularne.

Musisz jednak wiedzieć o tym, że szczotkowanie przyniesie pożądane efekty tylko, jeżeli będzie wykonywane regularnie. Nie zniechęcaj się po jednym, czy dwóch szczotkowaniach, a zamiast tego uważnie obserwuj swoje ciało. W ciągu miesiąca efekty szczotkowania zaczną się uwidaczniać.

Na szczotkowanie najlepiej poświęcać 5-10 minut dziennie. Jeżeli Twoja skóra regeneruje się wolniej lub nie masz czasu, to możesz szczotkować ciało co dwa dni. Filmiki instruktażowe z techniką szczotkowania znajdziesz na YouTubie.

Masaż ciała szczotką stymuluje pracę układu limfatycznego, pobudza organizm do produkcji białych krwinek i przyspiesza procesy regeneracyjne. Dzięki temu skóra zyskuje młody i świeży wygląd. Łatwiej ją nawilżyć i zmniejsza się ryzyko cellulitu.

Szczotkowanie pozwala na pozbycie się martwego naskórka i przywrócenie zdrowego kolorytu skóry. Oprócz tego stymuluje układ odpornościowy i pomaga przy bólach stawów. Szczotkowanie ma działania relaksacyjne — rozluźnia mięśnie i umysł.
Szczotkowanie na sucho przed i pofot. zdravinjo . pl.123rf.com

Szczotkowanie na sucho w ciąży i po porodzie. Czy to bezpieczne?

Każda kobieta w ciąży boi się, że nieświadomie zaszkodzi swojemu maleństwu. Pojawiają się obawy nie tylko o jedzenie i picie, ale również o zabiegi kosmetyczne. W ciąży nie można np. jeść tatara i usuwać laserowo owłosienia. A co ze szczotkowaniem na sucho?

Szczotkowanie na sucho w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Jest to zabieg nieinwazyjny i dozwolony na każdym etapie ciąży. Ważne jest to, żeby szczotkowanie wykonywać zgodnie ze sztuką, tzn. wykonywać ruchy w kierunku serca i nie dociskać szczotki zbyt mocno.

Chociaż szczotkowanie to zabieg bezpieczny, to w przypadku ciąży zagrożonej lub wcześniejszych poronień, warto skonsultować go z lekarzem. Ginekolodzy najczęściej nie mają zastrzeżeń do szczotkowania, ale lepiej się upewnić.

Szczotkowanie na sucho po porodzie to bardzo dobry pomysł. Regularne szczotkowanie skóry pomoże w niwelowaniu rozstępów, wygładzi skórę brzucha i pobudzi procesy regeneracyjne. W efekcie powrót do formy zajmie znacznie krócej.

Szczotkowanie na sucho: przed czy po myciu?

Szczotkowanie na sucho najlepiej wykonać przed myciem. Pod wpływem zabieg złuszcza się martwy naskórek. Prysznic po szczotkowaniu zmyje go z Twojego ciała, a skórę pozostawi odżywioną i świeżą.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego należy wykonywać szczotkowanie przed myciem. Dzięki temu lepiej przygotujesz skórę do kolejnych zabiegów odżywczych. Może to być nałożenie ulubionego balsamu lub oliwki.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/375157,rolowanie-ciala-jak-dziala-jak-wybrac-rolke-korzysci-dla-ciala-i-skory]

Czy można szczotkować twarz?

Szczotkowanie twarzy nie różni się istotnie od szczotkowania ciała. Można uzyskać bardzo podobne efekty — nawilżyć skórę, pobudzić przepływ limfy i wspomóc naturalne procesy regeneracyjne organizmu.

Należy jednak pamiętać o tym, aby nie szczotkować skóry twarzy w przypadku pojawienia się infekcji lub wyprysków oraz zrezygnować ze szczotkowania bezpośrednio po peelingach. Skóra twarzy musi być czysta i nienaruszona.

Skóra twarzy po szczotkowaniu na sucho staje się bardziej chłonna. Po przeprowadzeniu zabiegu warto nawilżyć ją kremem lub nałożyć maseczkę. Przygodę ze szczotkowaniem najlepiej zacząć od miękkiej szczoteczki. Stopniowo można przechodzić na nieco twardsze.

Jaka szczotka będzie najlepsza do samodzielnego masażu?

Szczotki do masażu można kupić w wielu drogeriach, ale nie wszystkie spełnią swoją funkcję. Najlepsze są szczotki z włosia zwierzęcego, np. końskiego lub z dzika oraz szczotki z włókien roślinnych, np. tampico z agawy. Jednak te drugie będą znacznie twardsze.

Producenci oferują szczotki z długą lub krótką rączką i specjalnym pasem na dłoń. W przypadku kobiet w ciąży lepiej sprawdzi się szczotka z długą rączką, ponieważ mogą mieć problemy ze schylaniem. Osoby w pełni sprawne mogą wybierać dowolnie.

Bardzo ważne jest to, żeby dbać o szczotkę. W przeciwnym razie na powierzchni włosia rozwiną się szkodliwe bakterie i grzyby, które będą mogły przyczynić się do infekcji skórnych i grzybicy. Szczotkę należy dokładnie płukać wodą po każdym użyciu. Szczotki nie wolno suszyć na kaloryferze.

Szczotkowanie na sucho a żylaki

Niestety szczotkowania na sucho nie mogą wykonywać osoby z żylakami. U pacjentów z predyspozycjami do niewydolności żylnej, ściany żył są bardziej elastyczne, co w połączeniu ze zwiększeniem przepływu krwi, który powoduje szczotkowanie, może prowadzić do powstania pajączków.

Nie jest to jednak jedyne przeciwskazanie do szczotkowania na sucho. Z tego zabiegu nie mogą korzystać osoby, które cierpią na choroby dermatologiczne, m.in. trądzik i łuszczycę.

Pieprzyki i znamiona przeciwskazaniem nie są, ale w trakcie szczotkowania należy je omijać. Podobnie ze świeżymi bliznami i ranami. Szczotkowanie ma właściwości regeneracyjne, ale na pewno nie przyspieszy ich gojenia.