Jak złożyć pozew o rozwód? Wskazujemy treść, właściwe miejsce i koszty

redakcja naTemat
Wbrew powszechnemu przekonaniu, złożenie w sądzie pozwu o rozwód nie wymaga zaangażowania prawnika. Obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na występowanie w sprawie rozwodowej samodzielnie. Niezależnie od decyzji w sprawie zaangażowania pełnomocnika, każda osoba starająca się o rozwód powinna wiedzieć, w jaki sposób należy sformułować pozew oraz jak wyglądają związane z tym formalności.
Jak sporządzić pozew o rozwód? Wbrew pozorom nie wymaga to zaangażowania prawnika. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Jak napisać pozew o rozwód?

Dwa podstawowe elementy tego dokumentu to opis przyczyn wnioskowania o rozwód oraz wskazanie żądań dotyczących podziału majątku. Kolejną częścią składową pozwu rozwodowego może być opis roszczeń alimentacyjnych wobec siebie. To ważny punkt także wówczas, gdy dane małżeństwo ma pozostające pod jego opieką dzieci i należy ustalić przysługujące im alimenty. Zwykle w takiej sytuacji dodatkowym elementem pozwu jest wniosek w sprawie ustalenia praw związanych z opieką rodzicielską.

Najważniejsze elementy pozwu rozwodowego

Każdy wzór pozwu o rozwód zawiera też kluczowe informacje administracyjne. W pierwszej części pisma należy wskazać datę złożenia wniosku i adres właściwego dla danej sprawy sądu okręgowego. Dalej konieczne jest oczywiście wskazanie danych obu stron postępowania rozwodowego. Chodzi tutaj o takie informacje, jak imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL aktualnych wciąż małżonków.


Dobrze napisany pozew rozwodowy wymaga także podania informacji o tym kiedy i przed jakim Urzędem Stanu Cywilnego został wzięty ślub oraz podania numery aktu małżeństwa.

Jak wspomniano, pary wychowujące dzieci muszą wskazać, w jaki sposób po rozwodzie ma wyglądać prawo wykonywania władzy rodzicielskiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o wskazanie, gdzie i z kim mają zamieszkać dzieci.
Czytaj także: Rozwód kluczem do szczęśliwego życia? "Kiedy to się stało, wszystkim nam ulżyło"
Kto decyduje się na zgłoszenie roszczeń alimentacyjnych, ten musi wskazać kwotę i datę jej wypłat. Jeżeli rodzice rozstają się w relatywnej zgodzie, trzeba poinformować o zgodzie na pełne kontakty obu stron z dziećmi oraz współfinansowanie kosztów ich utrzymania.

Nieobowiązkowym, ale częstym punktem pozwu o rozwód jest także wskazanie, w jaki sposób po oficjalny potwierdzeniu rozpadu małżeństwa użytkowane ma być wspólne mieszkanie. To element szczególnie istotny, gdy mowa o osobach, które dotąd posiadały jedynie jedną, wspólną nieruchomość.

Jak uzasadnić pozew o rozwód?

Żaden sąd nie rozpatrzy pozwu rozwodowego pozbawionego uzasadnienia. Niekoniecznie jest to miejsce na długi opis małżeńskich sporów.

Chodzi raczej o jasne opisanie powodów rozpadu związku i ewentualnie krótkie streszczenie etapów w jakich stosunki między małżonkami ulegały pogorszeniu. W tym miejscu należy wymienić także dowody mające być użyte w postępowaniu oraz podać dane ewentualnych świadków.
Czytaj także: "Budzę się, tęsknię i myślę, matko kochana źle się stało". Rozwiodła się po 34 latach małżeństwa
Z tak przygotowane pismo należy przygotować w dwóch egzemplarzach i wraz z niezbędnymi załącznikami (akt małżeństwa i ew. aktu urodzenia dzieci) należy złożyć je w kancelarii sądowej. Po co drugi egzemplarz? Po przyjęciu pozwu sąd jedno z pism zachowa na potrzeby postępowania, a drugie zostanie przekazane współmałżonkowi.

Co ważne, jeśli w naszym pozwie o rozwód jednak zabraknie jakiegoś ważnego elementu, sąd nie zostawi go bez rozpatrzenia. Strona składająca pozew zostanie po prostu wezwana do uzupełnienia wskazanych braków.

Sprawdź, który sąd okręgowy jest właściwy do złożenia pozwu

Aby uniknąć kłopotów, przed złożeniem odpowiednich dokumentów warto upewnić się, który sąd okręgowy jest właściwy w danej sprawie. Nie jest to trudne! Jeśli małżonkowie mają wspólne miejsce zamieszkania, to właściwy jest sąd z tego okręgu. Tak samo jest w sytuacji, gdy jedna ze stron ma miejsce zamieszkania (lub stałego pobytu) w tym okręgu sądowym, w którym wcześniej zamieszkiwano razem.

Jeżeli żaden z tych warunków nie jest spełniony, właściwy do złożenia dokumentów jest sąd z okręgu, w którym mieszka strona pozwana. Jeśli z jakichś przyczyn nie da się wykorzystać tej reguły, właściwym sądem będzie ten z miejsca, w którym mieszka powód/powódka.

Koszty pozwu rozwodowego

Niestety, w Polsce de facto nie da się wnioskować o rozwód bezkosztowo. Opłata skarbowa za tę czynność wynosi 600 zł.

Należy pamiętać, że od chwili złożenia pozwu do uzyskania prawomocnego rozwodu z pewnością minie "trochę" czasu. Gdy podstawowe formalności zostaną już załatwione, sąd w pierwszej kolejności wyznaczy termin rozprawy. W zależności od stopnia skomplikowania relacji między rozstającymi się małżonkami oraz wydolności danego sądu, postępowanie rozwodowe może trwać od kilku miesięcy do kilkudziesięciu miesięcy.

Dowiedz się więcej o rozwodach w Polsce: