Naczelny "Dziennika Bałtyckiego" odmówił publikacji reklamy marszałka woj. pomorskiego

redakcja naTemat
Po przejęciu Polska Press przez Orlen dzienniki lokalne grupy miały zachować niezależność i obiektywizm. Dość zaskakujące są więc doniesienia magazynu "Press", który ustalił, że "Dziennik Bałtycki" odmówił publikacji wywiadu sponsorowanego z marszałkiem województwa pomorskiego, Mieczysławem Strukiem.
"Dziennik Bałtycki" odmówił opublikowania wywiadu z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Fot. Piotr Zagiell/East News
Redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Artur Kiełbasiński odmówił we wtorek publikacji reklamy w formie wywiadu z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego – podaje "Press".

– Wszystko już było umówione z działem handlowym "Dziennika Bałtyckiego". Tekst miał się ukazać we wtorek, 12 października, ale dzień przed publikacją dostałem decyzję odmowną od redaktora naczelnego – powiedział magazynowi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kiełbasiński powołał się na przepis prawa prasowego, który pozwala wydawcy odmówić publikacji ogłoszenia lub reklamy, jeśli ich treść jest sprzeczna z linią programową bądź charakterem publikacji.


Urząd marszałkowski przekonuje, że nie był to szkalujący kogokolwiek tekst, a rozmowa z marszałkiem Strukiem, który tłumaczył, co Pomorze może stracić w razie konfliktu rządu z UE.

Wyrok TK

Przypomnijmy, że 7 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wniosku premiera Morawieckiego o zbadanie konstytucyjności zasady wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym zapisanej w traktatach.

Według Trybunału niektóre przepisy traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską Konstytucją. Chodzi głównie o art. 1. akapit 1 i 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Niezgodny z konstytucją jest przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
Czytaj także: Przewodnicząca KE chce kar za wyrok TK. Powiedziała, co grozi Polsce

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut