Rada Europejska spróbuje dojść do porozumienia z Morawieckim. Jest jeden warunek

Agata Sucharska
W czwartek na szczycie w Brukseli przywódcy 26 krajów wspólnoty europejskiej mają negocjować z premierem Mateusz Morawieckim porozumienie ws. wyższości prawa unijnego. Jak informuje "Rzeczpospolita", ma to być formuła, która pozwoli szybko odblokować Fundusz Odbudowy dla naszego kraju. Jest jednak jeden warunek.
Rada Europejska będzie negocjować z Morawieckim. Szansa na odblokowanie KPO. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER


Czwartkowy szczyt w Brukseli. Szansa dla Polski?

Polska wciąż ma być traktowana jako istotny element projektu europejskiego, dlatego też w Komisji Europejskiej jest gotowość do rozmów. Okazją do tego będzie czwartkowy szczyt w Brukseli, w którym udział ma wziąć premier Mateusz Morawiecki.


"Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską. Ale jesteśmy przekonani, że polski rząd będzie starał się pójść w tej sprawie na kompromis" – podkreślają hiszpańskie źródła rządowe, do których dotarła "Rz".

Jest jednak warunek, który Polska musi wypełnić. "Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany, bo to jest fundament konstrukcji europejskiej" – przekazano gazecie.
Ponadto "Rz" powołuje się na niedawną wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała po spotkaniu z hiszpańskim szefem rządu Pedro Sanchezem, że "unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach".

Morawiecki weźmie udział w debacie w PE

Na dwa dni przed szczytem Rady Europejskiej i głosowaniem rezolucji planowana jest debata w Parlamencie Europejskim o ostatnim orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z zapowiedzią polskiego szefa rządu, będzie on na niej wygłaszał rządowe stanowisko.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegłym tygodniu, iż polskie prawo krajowe jest nadrzędne nad europejskim, co wywołało spore poruszenie nie tylko w Polsce, ale także w Brukseli.

Dlatego też unijni socjaldemokraci zawnioskowali o zwołanie debaty w PE, a ich wniosek szybko poparli politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz pozostałe frakcje prodemokratyczne w Parlamencie.
Czytaj także: Parlament Holandii wzywa rząd do zablokowania wypłaty pieniędzy dla Polski