Nie żyje Colin Powell. Były sekretarz stanu USA zmarł z powodu powikłań po COVID-19

Zuzanna Tomaszewicz
W wieku 84 lat zmarł Colin Powell, pierwszy czarnoskóry sekretarz stanu USA pełniący swą funkcję podczas pierwszej kadencji prezydenckiej George’a W. Busha. Po zakażeniu koronawirusem amerykański polityk zmagał się z powikłaniami zdrowotnymi.
Nie żyje Colin Powell. Zmarł po powikłaniach związanych z koronawirusem. Fot. J. SCOTT APPLEWHITE / ASSOCIATED PRESS

Nie żyje Colin Powell

"Generał Colin L. Powell, były sekretarz USA i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów zmarł dziś o poranku z powodu komplikacji wynikających z COVID-19" – napisała na Facebooku rodzina zmarłego. Bliscy polityka zwrócili szczególną uwagę na to, że był on w pełni zaszczepiony przeciwko SARS-CoV-2.

Colin Powell miał za sobą 35-letnią karierę w armii USA, podczas której odebrał stopień generała. W trakcie pełnienia służby wojskowej walczył w wojnie w Wietnamie, gdzie należał do 23. Dywizji Piechoty. Przez pewien czas był także dowódcą batalionu stacjonującego w Korei Południowej.


W 1987 roku został mianowany na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego w gabinecie prezydenta Ronalda Reagana. Podczas pierwszej wojny w Iraku przewodniczył Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

Pierwszy czarnoskóry sekretarz stanu USA

W 2001 roku został powołany przez 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha na stanowisko sekretarza stanu USA. Był tym samym pierwszą czarnoskórą osobą zasiadającą na tym fotelu. Pełnił tę funkcję przez pierwszą kadencję Busha juniora.

W 2003 roku Powell wygłosił przemówienie przez ONZ, prezentując dowody na to, że wywiad USA dowiódł, iż Irak dysponuje bronią biologiczną. Później śledczy ustalili, że Saddam Husajn nie posiadał takiej broni, a społeczność wywiadowcza myliła się w sprawie irackiej broni masowego rażenia.

Po zakończeniu swojej pracy w urzędzie Busha polityk zatrudnił się w firmie typu venture capital Keliner Perkins, która specjalizuje się w inwestycjach w firmy inkubacyjne. Wojskowy zajmował się tam doradztwem strategicznym.

Żoną Powella była Alma Vivian Johnson, z którą zawarł związek małżeński w 1962 roku. 84-latek miał troje dzieci.
Czytaj także: Smutny los Dudy w USA. "Nawet nasi sojusznicy podchodzą do nas z pewną ostrożnością"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut